Problém blížící se změny

Problém blížící se změny
Photo by Djim Loic / Unsplash

tl;dr

  • Změna a "změna"
  • Co proti tomu můžeme dělat
  • Ale jo, můžete ze sebe dělat kašpárky
  • Jasně, můžete vyházet prachy oknem
  • I poradu můžete svolat
  • Ale vážně: co dělat?

Máloco je v životě jisté: Smrt, daně (možná) - a změna.

Změny nechceme, a čím víc jich zažijeme, tím víc je, zpravidla, nechceme. Ale ony se stanou.

Toto jsou moje poznámky k přednášce na akci, věnované tomu, jak se (z)mění média, ale ony platí i jinde, nejen v médiích a nejen pro tištěné noviny.

Někdy říkáme "změna" tomu, že něco najednou vykazuje jiné chování, než jaké to mělo dřív. Věnujeme tomu pozornost a buď vidíme, že je to lepší (a pak sláva!), nebo že to je horší. Když je to horší, může to být porucha. Něco se porouchalo, opravíme to, zas to je dobré.

Vypadne vám příjem z reklamy. To je divná změna, nota bene když se to stane najednou a je to výrazné. Tak pátráte a zjistíte, že kolegové omylem vypnuli reklamní kód na domovské stránce. Opraví to, věci se vrátí do předchozího stavu, jede se dál.

Jenže tohle není změna. To je nějaká odchylka, možná varovný prst. Ale opravdová změna chodí o něco pomaleji. Většinou ne z hodiny na hodinu. Zkrátka se najednou začnou různé věci chovat jinak, a je jich čím dál víc.

O takových změnách můžeme mluvit třeba právě v médiích. Stejně tak v klimatu, ve společnosti a v dalších oblastech. A ruku v ruce s takovými změnami jdou změny v chování lidí.

Reakce na změnu je vždy stejná:

Přijdu, postavím se před lidi a řeknu: "Věci se mění, a mění se takto! Bude to znamenat, že se stane ... - ano? Dotazy?"

Lidé: "Chceš říct, že máme něco změnit? My nic měnit nechceme..."

Jiní lidé: "Říkáš, že se něco může změnit, jo?"

Ještě jiní lidé: "Říkáš tedy, že se něco v budoucnu změní?"

Ne, přátelé. Neříkám, že se něco v budoucnu možná změní, neříkám, že já chci, aby se něco změnilo, neříkám, že vy to máte měnit ani jak. Já vám říkám, že se děje tato změna a děje se právě teď!

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se