Nazvat bolševikem...

Nazvat bolševikem...
Photo by the blowup / Unsplash

Krásné ráno je, když vám pod postem napadnou bolševníčci, a vy je vyhazujete a blokujete...

Ale nejlepší je, jak jim vadí slovo "bolševik", to se můžou vzteknout, to jedou všechny ty pindy o tom, že "nálepkuju", že "nemám jiné argumenty" a tak dál. Vztekají se, ale ne kvůli nespravedlnosti. Vztekají se proto, že je to slovo výstižně popisuje...

Hele, mně můžete napsat, že jsem bolševik. Mě se to nedotkne, protože nejsem. Jen se zasměju takové té marné snaze kopnout a trefit. Nácek, jasně, klidně to o mně napište. Hlupák. De nada, je mi to jedno. Hele, jsem pravicovej liberál, jsem zvyklej. Píšou mi, že jsem konzervativec, protože jsem vpravo, nebo že jsem bolševik, protože jsem liberál, to je mi všechno jedno, protože vím, kdo jsem, a jsem s tím OK.

Nevadí mi, když mi řeknete, že jsem bolševik, protože vím, že nejsem.

Ale když moderního bolševika nazvu bolševikem, může vyskočit z kůže, jak buší do klávesnice, že "kdo o nich říká, že jsou bolševici, tak jen ukazuje, že nemá jiné argumenty, snaží se bagatelizovat diskusi, jen dehonestuje..." Nebo: "Nevím o kom píšeš, nikoho takového v ČR neznám!" - to třeba když zmíníte wokes. Nebo třeba:

... diskuse o moderních tématech v ČR je absurdní, protože primitivní antikomunisté okamžitě všechny moderní levicové myšlenky zamítnou jako komunistické, zatímco ve světě se jimi zcela vážně zabývají celé organizace!

Je to fascinující. Když bolševik svým oponentům nadává do petromaskulinity nebo podobných ideozločineckých škatulek, je to nám, ideozločincům, většinou jedno. Nikdo z nás nepokřikuje "kdo říká petromaskulinita, tak ukazuje, že nemá argumenty, blablabla..." Ale stačí bolšána trefit slovem "bolševik"! To je to jediné, co se ho opravdu dotkne:

Když mu řeknete, že myšlenky, které hlásá, jsou bolševické!

Na rovinu: kdyby ty myšlenky nebyly radikálně revolučně levicové, tak je mu to jedno... Ale ony jsou.

A naštvaný je proto, že ví, že v tu chvíli skončila diskuse a on už nemá šanci dál rozvíjet svoji ideologii. Musí odtáhnout o dům dál. Ví, že s bolševikama se nikdo nebaví, protože všichni vědí, co bolševici způsobili. I oni, jejich nástupníci, to o svých předchůdcích vědí, a zatraceně moc by chtěli, aby s nimi nebyli spojováni.

Bolševické ideje

Jenže co naplat: jejich myšlenky jsou bolševické. A kritérium "bolševickosti myšlenek" není to, jak mi jeden z nich předhazoval, "jestli se mi líbí nebo ne".  Ani to, jestli jsou levicové nebo jaké. Kritérium je následující:

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se