Faktoid: Revoluce ve jménu dobra

tl;dr
- Proč nastala revoluce?
- Má smysl se tím zabývat? Může se to stát znovu? Jsou nějaké paralely?
- Revoluce a Německo
- Rozum proti moudrosti
- Lid nechce revoluci; revoluci chtějí revolucionáři
- Duše ruského rolníka
- Spravedlnost: každému dáme, bez ohledu na to, jak se snaží
- Nevysvětlujte svět; změňte ho!
- Revolucionáři: principy jsou víc než realita
- Proč je revolucionář vždy nespokojený?
- Deziluze socialistů
- Rusko kvasí
- Lenin studuje, Lenin se radikalizuje, Lenin burcuje
- Přemýšlejte: Za vše může buržoazie!
- Socialističtí diletanti: Když víte o světě jen to, co se píše v socialistických spisech
- Jak zatočit s penězi a trhem
- Krycí jméno "šlendrián"
- Leninova zuřivost
- Poštvat lidi proti sobě
- Teror
- Revoluční svědomí nad zákon
Když jsem začal natáčet Faktoid, tak jsem si říkal, že se omezím pouze na krátká fakta, na nějaké zajímavosti z vědy, z techniky, z historie, z kultury a tak podobně. A ne, že bych si to snad přímo zakázal, ale nehodilo se mi do konceptu, že bych mluvil snad k aktuálnímu dění, nebo že bych nějak vyjevil svoje politické či společenské názory. Takovým tématům se ve Faktoidu víceméně vyhýbám, nikoliv důsledně, ale snažím se. Jsem toho názoru, že komentářů k současné situaci je přehršel, komentuje téměř každý téměř všechno. A proto jsem se rozhodl, že budu stát trochu vedle.
Proto jsem dlouho přemýšlel, jestli vůbec natočit tento speciál. On sice je o historii a odhaluje některé omyly a některé tradované mýty, ale když na něj tak koukám, a když si ho tak přehrávám v hlavě, tak si říkám, že je vlastně velmi aktuální.
Popravdě nevím, jestli se mám, nebo nemám nějak vyjadřovat k dnešku, ale věřím, že posluchači Faktoidu jsou lidé, kteří si v něm tu paralelu najdou, a nemusím ji tedy explicitně zdůrazňovat a mohu se tak omezit pouze na historická fakta. Nemusím je zasazovat do kontextu, nemusím je vykládat a nemusím je nijak vztahovat k dnešku.
To téma, o kterém budu mluvit, je samozřejmě velmi známé. Nikdo, kdo žije v této zemi, se mu nemohl vyhnout a nikdo jím není zcela nezasažen. V nějaké formě se toto téma dotklo každého každého nějak ovlivnilo a každý se k němu nějak postavil. A bohužel náš vztah k tomuto tématu je poznamenán tím, že nám o něm mnoho desítek let lhali. Vytvořili z něj totální mýtus a totální ahistorický blábol. Navíc některé věci, které dneska víme, jsme se dozvěděli třeba až po roce 2000.
Vážení posluchači, já vás tímto vítám u faktoidího speciálu na téma Velká říjnová socialistická revoluce.
Revoluce
Pokud je vám tolik, kolik je mně, tak jste určitě ve škole slyšeli o velké říjnové revoluci tolik, že vám to až milo nebylo. Většina z nás tyhle bláboly a pohádky, doufám, vytěsnila. Jsme rádi, že si to nemusíme pamatovat, že nás neděsí výstřel z Aurory a hrdinný boj soudruhů u zimního paláce. Takže nám to vlastně může být jedno, protože nám lhali, jako nám lhali ve všem, tak nám lhali i o téhle revoluci. A nemyslím tím ten laciný vtípek, že říjnová revoluce byla až v listopadu a Lenin byl Uljanov. To víme.