Toto byste měli odsoudit

Toto byste měli odsoudit
Photo by Campbell Jensen / Unsplash

To by se nám moc líbilo, kdybyste udělali. Kdybyste řekli: "Jsem Palestinec, žiju v Palestině a odsuzuju to, co provedl Hamás!"

Ne z Londýna, ne odněkud z Abú Dhabí nebo Seattle. Buďte hezky někde tam v Gaze a odsuďte to! Jinak máte na rukou jejich krev. O tom nepochybujte, my to totiž tady dokážeme kvalifikovaně posoudit.

Včera jsem v rádiu zaslechl kus rozhovoru, kde politolog v odpovědích balancoval zručně na hraně mezi "vypnu to" a "hmmm...", a jedna z jeho odpovědí byla na téma "proč to neodsoudí Palestinci, proč se od Hamásu nedistancují?"

Důvod je prý prostý: u dlouhodobých konfliktů se ti, kdo jsou jejich součástí, přepínají do módu, kdy "vlastním" odpouštějí cokoli. Včetně válečných zločinů i terorismu. Je to pochopitelné: nemají odstup, ani časový, ani prostorový, a žijí ve válečné realitě. Chtít po nich, aby odsoudili to, co v té chvíli vypadá z jejich úhlu pohledu jako spektakulární válečný úspěch nad nepřítelem, je holý nesmysl.

Myslíte si, že to je problém onoho nenávistného islámu a Palestinců? Bože chraň! Jestli berete do rukou kámen, že jste bez viny, tak jím můžete tak akorát majznout do hlavy sami sebe.

Zaprvé: Reflexe může přijít až po skončení konfliktu. Jenže nemusí vždy přijít. Mnohem častěji se všichni tváří, že se to nestalo. Nebo říkají "bůhví jak to bylo". Nebo "zasloužili si to, byla válka přeci a oni nám dělali ještě horší věci!"

Rus, který žije v Rusku, nejspíš neodsoudí masakr v Buči. Nedozví se o něm. A pokud ano, řekne "muselo to asi být" a "oni ale dělali horší věci". Nejspíš. Je brzo a konflikt je živý.

Možná to můžete chtít svést na špatnost Palestinců a Rusů, ale to nepomůže: Říkají to Chorvati i Srbové. Ani jedni se pořád nevzpamatovali z toho, co si navzájem provedli; vlastní skutky vytěsnili do kolektivního nevědomí, jejich skutky v sobě stále uchovávají jako drásadlo, jako kámen v botě, který jim vždycky připomene věrolomnost nepřátel.

Ale možná je to příliš brzo. Možná musí přejít generace...

Třeba osmdesát let, to je lidský život. Za osmdesát let se třeba my, Češi, žádní fanatici islámští, žádné balkánské horké hlavy, přeci dokážeme s jasným odstupem podívat na dějiny a říct: To, co se po válce dělo, nemělo se spravedlností nic společného. Byla to pomsta, týrání a nemuselo to být... Promiňte.

Nemusel proběhnout masakr na Švédských šancích. Nemusel být brněnský pochod smrti. Nemusel se odehrát masakr v Tušti.

Jak se vám to čte? Nic moc, co? A za paywallem to bude ještě nepříjemnější...

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se