"Válka, to je hrozně složitá věc," pravil pan Povondra při večerním posezení v restauraci svým spolustolovníkům. "Válka, to není jako když se tu porvali naši s Vestečákama loni na hasičským plese..."

- "Vestečáci si začali!" zabručel traktorista Rýzner. "Začali si, a dostali přes držku! Jako vždycky. Ty policajti se podle mýho vůbec nemuseli volat, a bylo by to vyřízený!"

- "To jo, to je jasný! Ples dělali naši hasiči, žejo, a Vestečácí sem přišli provokovat naši chlapi. Ale válka, tam se to mele jedno s druhým!"

- "Měli dát přes hubu všem," ozval se Luboš, co krmil na statku voly a jeho projev tomu odpovídal.

A protože to bylo v hospodě, mudrovalo se dlouho do noci a k ničemu se nedošlo, jen k tomu, že válka, to je složitá věc a kdoví jak to celé bylo, protože nemůžeš nikomu věřit, páč tam nikdo nebyl, a to máš jako ty Američany na Měsíci, ty tam taky nikdo neviděl.

To je zkrátka ten problém s věcmi, které jaksi nikdo neviděl na vlastní oči, takže většina má názor jen z médií, a to nikoli podle kvality zpráv, ale podle svého nastavení, a ti, co to viděli na vlastní oči, jsou bráni jako zdroj co do věrohodnosti srovnatelný s Rýznerovým bratrancem.

Pokud se do takové marné diskuse s někým pustíte, tak můžete zkusit tam, kde to má smysl, argumentovat. Já se do takového hypotetického dialogu pustil. Repliky jsem bral z různých zdrojů, především z hlubin sociálních sítí, z výplodů lidí na seznamu CTOKYPEB a dalších rublbců, a následující dialog proto obsahuje tresť a esenci z ruských notiček.


Photo by Mateusz on Unsplash

Kdoví jak to celé začalo!

Kdoví. Ovšem fakta jsou taková:

  • Ukrajinci nejsou na území Ruska a nestřílejí tam na Rusy
  • Ruská armáda je na území Ukrajiny, střílí tam na Ukrajince a bombarduje ukrajinská města

Takže ten, kdo je na území cizího státu a tam válčí, je Rusko. Ukrajinští vojáci nejsou v Rusku. Ruští jsou na Ukrajině!

Kdyby Rusko nezaútočilo, tak by útočila Ukrajina a NATO na Rusko, to je dokázaný

Ne, to tvrdí Rusko. Faktický stav je takový, že zatímco napadení Ruska Ukrajinou se nestalo, napadení Ukrajiny Ruskem se stalo.

A tys viděl, jak střílejí Rusové? Já si myslím, že tam střílejí sami Ukrajinci!

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se

Problém války v otázkách a odpovědích