Problém sebevědomí

Problém sebevědomí
Photo by Laith Abushaar / Unsplash

Problém je v tom, že lidé tu mají nízké sebevědomí.

A když píšu "tu", tak asi víte, že není řeč o Aleutských ostrovech...

Je to dané historií i polohou: nebýt sebevědomý bylo evolučně výhodnější. Což se postupem času posunulo do toho, že nesebevědomí se podvědomě semknuli proti sebevědomým, v nichž viděli ohrožení své strategie přežití, a soustavně se jim snažili okopávat kotníky.

"Naučíme tě, aby sis o sobě moc nemyslel, protože my si o sobě taky nic moc nemyslíme!"

Nízké sebevědomí jde ruku v ruce s osobnostní lenivostí, s malými ambicemi (všimněte si, že "ambiciózní" je tu slovo s negativním nádechem), s odevzdaností, se snahou "nějak přežít"... Je jasné, že v takovém prostředí se objeví vždy někdo, kdo jim řekne, co mají a musí dělat – a obloukem se opět potvrdí uťápnutost a nízké sebevědomí jako vhodná strategie pro přežití, v níž si nesebevědomí šeptají: "Klasy, které rostou příliš vysoko, jsou sečeny jako první!"

A uťápnutost je pro ně ctnost.

Rozhlédněte se okolo sebe. Vidíte je? Pokud ne, tak je dost možné, že jste jedni z nich, z lidových apoštolů bezpečného nevyčnívání a neupozorňování na sebe. A možná to taky považujete za správné a slušné.

Možná vychováváte děti. Nebo budete. Chcete z nich mít dobré lidi, úspěšné, šikovné... Prosím, naučte je, ať jsou realisticky sebevědomí. Nepředávejte dál geny nesebevědomé ušlápnutosti!
grayscale photography of woman with earrings covering her mouth
Photo by Antonino Visalli / Unsplash

Společenský mor

Nízké sebevědomí obyvatel, jimi samými brané jako ctnost, je pro naši zemi horší pohromou než komunisti, kobylky, sucho a epidemie průjmu dohromady. To všechno nás poškodí zvenčí; nízké sebevědomí poškozuje naše odhodlání s tím něco udělat.

Možná budete mít dojem, že v dalším textu popisuju závist, nepřejícnost, malost, průměrnost, zkrátka všechny ty věci, co nám tu otravují vzduch, ale přitom je v podobě přísloví, rčení, písní a mouder uctíváme jako dědictví našich předků. Ale když se na ně díváte, uvědomíte si, že mají společného jmenovatele.

Totiž mizerné, až žádné sebevědomí.

A tuhle osobnostní vadu jsme se nejen nenaučili překonávat, pranýřovat a likvidovat – předci ji dokonce vtělili do pokynu, který najdete v literatuře, ve filmech a vůbec leckde:

Hlavně si o sobě moc nemysli!

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se