Problém nevtipu

Problém nevtipu
Photo by visuals / Unsplash

Boj, jistěže záslužný a potřebný, proti dezinformacím nabírá na obrátkách. Je super, že se ho ujali i dobrovolníci z lidu.

Míň super je, že se ho ujali lidé, co mají jazykový cit jak čolek a sociální inteligenci téhož.

Začalo se tomu říkat fact checking a všelijak podobně. Hele, boji proti dezinformacím jsem se už věnoval, to bych se opakoval. Tehdy jsem se věnoval totálně bludným představám o tom, jak dezinformace zakážeme a všechno bude OK, protože lidi, co dezinformacím podlehli, jim podlehli proto, že neměli ty správné informace.

Jo, pitomost jak vrata, ale bohužel: ti lidé, co se boje proti dezinformacím chytli nejvíc, ti, jak jsem je o kousek výš zmiňoval, tak nejsou s to přijmout, že mám pravdu. Jejich vidění světa je totiž přísně příčinné: "Nemám správné informace - podlehnu dezinformacím - informace dostanu - opravím si své mínění - konec."

Jenže chování ani myšlení lidí nefunguje takto. Prokletí racionální mysli: neuvěří, že mysl může být neracionální, a pokud ano, považuje to za odchylku, která má být napravena.

Ale zpátky k boji proti dezinfu: Hezky se nám rozjíždí. Na každý blábol máte desítky kontravýroků o tom, proč je to blábol, bohužel s tou protivnou výhradou symetrie.

 • Je to blábol!
 • Proč?
 • Protože to ve skutečnosti je takhle.
 • Aha, a jaké jsou pro to důkazy?
 • No, tady tohle: A, B, C
 • Těmhle důkazům nevěřím, já věřím svým Γ, Θ, Ξ, Ψ
 • Ale to jsou nesmysly!
 • Proč by to měly být nesmysly?!
 • No protože to tak není! To vůbec nedává smysl! Správně je A, B a C
 • Jak víš, že A, B a C jsou správně a Γ, Θ, Ξ, Ψ nejsou?
 • No, vždyť to je přeci jasné! Něco si o tom přečti! Všichni to říkají! Odporuje to fyzice, logice, etice, matice, ...
 • Takže to taky nevíš, aha...

Jo, to je problém: dezinfo je vystavené podobně jako dobrá obhajoba u soudu: bere vše, co je jasně prokázané a nezpochybnitelné, a má pro to logicky konzistentní výklad, který se od výkladu obžaloby liší jen v tom, že obžalovaný v něm nemá tu roli pachatele.

Dezinfo je s informací symetrické: jedno nelze vyvrátit druhým a jediné, v čem se od sebe liší, je soulad s pozorovatelnou realitou. Ale na ten si musíme za A někdy dlouho počkat a za B i to pozorování může dezinfo zpochybnit.

Píšu to jen proto, aby bylo jasné, že boj s dezinfem není tak prostý, jak si pěšáci dezinformační obrany představují. Ba dokonce tvrdím, že tenhle primitivní způsob boje ("boj 1.0") napáchá spoustu vedlejších škod.

Hlavně tedy kvůli tomu, jací lidé ho vedou.

Dezinformacééééé...!

Twitter zavedl skvělou funkci, totiž community fact checking. Čtete tweet o tom, jak ukrajinská ofenziva selhala, a pod tím je poznámka, že uživatelé zpochybnili neutralitu tohoto prohlášení, protože účet "s_lavrov", který to publikuje, je podle všeho propojen s jednou stranou konfliktu.

Zhruba tak nějak.

Ovšem kromě téhle funkce máte tisíce dobrovolných strážců parku, kteří zpochybňují cizí tweety tím, že pod ně píšou "Toto je dezinformace!"

Někdy mají, bohužel, pravdu. Častěji ji, bohužel, nemají.

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se