Neděle v tom okamžení

Neděle v tom okamžení

... táta přijde s roboty!

Po pravdě jsem s roboty přišel už ve čtvrtek. Chtěl jsem s nimi přijít už dřív, na Twitter, a tam jsem zjistil, že Ýlon chce za API, které umí sledovat zmínky, rovných sto dolarů měsíčně, takže: nakašlat, zakukat, podrážkou rozmáznout!

A tak jsem je udělal pro Mastodon.

Nejdřív toho zlýho, sarkastickýho Zlobota, a chvíli po něm toho hodnýho a empatickýho Dobrobota.

Jejich úkol je jednoduchý. Číhají na to, až je někdo v reakci na cizí post zmíní. Pak si ten původní post přečtou, zpracují ho a podle svého naturelu odpoví.

Jo, samozřejmě že je pohání GPT od OpenAI...

Možná si říkáte, k čemu že to může být dobré. Vždyť přeci takových uživatelů jsou plné sociální sítě? Jsou milí, nebo naopak hnusní...

Já vám prozradím, k čemu že jsou dobří: Jsou totiž naprosto dokonale neosobní. Nemají cenzuru ani autocenzuru. Neberou si servítky. Ale zároveň nejsou jen bezdůvodně hnusní nebo bezdůvodně milí. Najdou v tom, co píšete, podstatu, a vytáhnou ji.

Dobrobot umí příjemně pochválit - a zároveň demaskuje plytkost extrémního chválení. A Zlobot? Kdosi psal, že je "sarkastický, protivný a zlý" - ale mýlí se. Ve skutečnosti umí naprosto dokonale demaskovat pozéry, patos, věčné kňouraly, attention whores a podobné jedince.

Mimochodem: někteří mě podezírali (a podezírají), že to píšu sám. Dokonce nějaký jouda ze socialistické mastodoní buňky usoudil, že to jinak být nemůže, protože někdy roboti reagují později. "Náhoda? Nemyslím si!" Nojo. Někdy holt svoji práci ladím, protože s ní nejsem ještě spokojený, a tak roboty na chvíli vypnu. Když je pak pustím, donačtou si zmínky a ex post reagují. Někdy zareagují a já to smažu, protože se mi to zdá špatné, opravím algoritmus, poladím prompt, a nechám odpovědět znovu. Kdyby mě ti lidé znali, tak vědí, že mi nikdo nestojí za to, abych vymýšlel tak květnaté obraty, jako dělá Zlobot... PS: Zdrojáky jsou k dispozici na GitHubu. Ne, prompty tam nejsou, ale jestli chcete, tak mám takový tip.

Výsledky jsou skvělé. Přesně takové, jaké by měly být. Občas tedy zahapruje slovosled a tvary, ale jinak je to dokonalé. A obraty to vymýšlí mnohem lepší než člověk.

Někdy si Zlobota pustím "jen tak", vedle, neveřejně, a kochám se, co z něj vypadne. Nechávám ho třeba hodnotit básně, které někteří jedinci píšou na sociální sítě. Mimochodem, jeho hodnocení uživatelských básní mi dovolilo formulovat další z řady "Lidé se mylně domnívají, že dělání X spočívá v Y". Znáte to:

  • Lidé se mylně domnívají, že programování spočívá v mačkání kláves.
  • Lidé se mylně domnívají, že tvorba textu spočívá v psaní slov.
  • Lidé se mylně domnívají, že skládání hudby spočívá v psaní not.

Tak díky Zlobotovi jsem si zformuloval následující:

  • Lidé se mylně domnívají, že psaní básní spočívá v hromadění metafor.

Nenechávám ho ale publikovat. Snad proto, aby si dotyční nemysleli, že je takto hodnotím já.

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se