Měla tuhle kolegyně dotaz a uvedla ho slovy "když jseš ten ajťák..." No, nejsem. Sice počítačům trošku rozumím, občas programuju, a když je nejhůř, tak i síť nastavím, server rozběhnu a počítač opravím, ale to je tak jediné, co mám s IT supportem společného. Jo, kdyby řekla "když jsi od počítačů...", tak to je jiná. Ale slovo "ajťák" je prostě... však víte. Něco jako "lopata" nebo "kancelářskej". Prostě pejorativní.

Nojo, je to tak. Kdysi, ale fakt jako kdysi, a navíc krátce, takže to bylo tuším v květnu a červnu 1992, znamenalo slovo ajťák prostě lidi od počítačů. A bylo jedno, jestli je montoval, programoval, udržoval nebo instaloval systémy. Dělals s počítačema, byls ajťák, a basta fidli.

Ou kej, jenže pak se počítače rozšířily, profese "lidí od počítačů" se specializovaly, a slovo "ajťák" zůstalo jenom jedné skupině. Ano, víte které: Té z IT Crowd.

Ajťák je v představě neIT lidí ten nerudnej podivnej exot, co jim zapojuje počítače a řeší heslo do sítě. Tedy to, co se nazývá "IT support", popřípadě česky "správce IT". Nic proti správcům, sám jsem tu práci kdysi trošku dělal, když nebylo zbytí, a pokud je rozumnej, tak je to fajn.

Problém je, že tahle profese je dost často lidmi neIT nazírána jako cosi, řekněme, podřadného. Ajťák je tvor, na kterého se ječí, že mi to nefunguje, tak ať s tím něco udělá, ideálně hned, za co jsou placený, já nevím co s tím je, jak to mám vědět, vod toho jste tu vy a tak dál.

Prostě póvl, čistič bot, prodavač sirek v restauraci, údržbář ve špitále, uklízečka, zkrátka víte jak... Nebudeme se bavit o tom, jestli to je neuctivé (je), nebudeme se bavit ani o tom, jestli si za to ajťáci tak trošku nemůžou sami (můžou) a jestli jim není líto, že to o nich říkáte (ne, jste jim ukradení).

A pak se kolegyně diví, že to lidi nemají rádi.

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se

Ajťák