Problém primitivního antikomunismu

Problém primitivního antikomunismu
Photo by Marina Abrosimova / Unsplash
Dnešní ráno sponzorují Piráti - váš zdroj kvalitního bizáru (již od června 2009).

Tohle téma mě napadlo před časem, ale pak jsem si říkal, že to je přeci tak očividné, že nemá cenu, abych se k tomu nějak vyjadřoval, že se dozvím akorát něco o tom, že to přece dávno všichni vědí.

Ale chodím na Twitter, a to s sebou nese vysokou pravděpodobnost střetu s mladým levičáctvem. Snad je to pravidlo, že každá generace, tu naši nevyjímaje, si musí projít nějakým obdobím, kdy vlivem nedostatku zkušeností, nedostatku věcí, získaných vlastní prací, zato přetlaku znalostí a informací, usoudí, že přišla na to, jak by měl svět fungovat, a témeř vždy to je nějaká forma radikálně levicových myšlenek:

  • Peníze jsou fuj - jasně, sám ještě žádné moc nemám, protože jsem dělal nejvejš blbě placenou brigádu. Jiní je mají, kupují si věci, já si je koupit nemůžu, to není spravedlivé.
  • Kdybychom měli věci dohromady, bylo by to SUPER, protože by nám stačila jedna kuchyň, jedna koupelna, jedna jízdenka na MHD, jeden byt, jedna televize, jeden exemplář od každé knihy...

Pak se projeví převaha znalostí nad věděním a generace má dojem, že na to konečně kápla, že to před nima nikoho nenapadlo a že konečně vymysleli něco, co bude fungovat, protože to nemá ty nedostatky, co to mělo v minulosti - aniž by si mohli uvědomit, že to je doslova totéž.

Asi jako když metalisti milují riff z Master of Puppets, a přitom...

A ano, formálně to bývá vymyšlené dobře, jediný problém je, že to naráží na realitu. Naprostá většina každé generace na to za pár let přijde sama. Pouze určitá část, která odmítne zkušenosti starších ("přežité!") a poučení z historie ("dělali to blbě, my víme, jak na to") a baví se v uzavřených kroužcích, kde své modely stále pilují, zakládají platformy a navzájem se z nich vylučují, dojde nakonec k prostému názoru:

Jebat na takzvanou "realitu"! To jsou jen naučené vzorce, co lidem nutí kapitalismus. Realita se přizpůsobí. Bude muset. Protože my to vymysleli bezchybně!

Napadlo mě to, abych se vrátil k tématu, když jsem viděl novostavbu, ve které bylo hned několik bytů 1+kk. Jedna místnost, kuchyňský kout, koupelna a záchod. A víc takových bytů. A tak jsem se na to koukal a říkal jsem si: Kdy nějakého radikálního mladého myslitele napadne, že to je plýtvání, a že kdyby třeba čtyři byty "sdílely" WC, koupelnu a kuchyni, tak by se ušetřila plocha, prostředky atd. a mohl by tam být byt navíc?!

Ta chvíle, kdy vás napadne, že by se dalo sdílením ušetřit... Ta je, co?

Úplně logický to je! Nikdo nepotřebuje WC sto procent času. Je to místnůstka, kterou používáte, úhrnem, tak 20 minut denně. A to když máte hodně blbý den. Jo, pokud si tam čtete, tak to je víc, ale číst si máte jinde.

V koupelně jste hodinu, hodinu a půl. Dalších 22 hodin koupelna zahálí, takže kdyby se čtyři lidi ze čtyř bytů podělili... Furt by to byla třetina kapacity!

Photo by Andre Hunter / Unsplash

Jak by se takhle jednoduchá věc mohla pokazit, že?

Nojo, lidi budou frflat. To objevitel sdílení ví. Lidem se nebude chtít sdílet. Ale naštěstí ví (protožeč mladý objevitel sdílené ekonomiky opravdu mnoho věcí prostě ví, protože chodí na rozdíl od vás na ty přednášky, kde jim to řekli), že to je proto, že jim boomerský kapitalistický patriarchát (zde si doplňte příslušný sociologicky přijatelný štítek pro "fundament předchozích generací") tvrdí, že to jinak nejde, takže je nenapadlo, že to jinak lze!

A přitom příklady tu jsou! Ve Star Treku to šlo, sice jsem ho neviděla, ale šlo to tam!

https://twitter.com/DVTVcz/status/1661967622160670721

Takže stačí lidem vysvětlit výhody sdílení. Oni to pochopí. A když nepochopí teď, tak pochopí, až to tak bude.

A když nepochopí, tak si zvyknou, a když si nezvyknou, tak si budou muset zvyknout - to dodávám já, starý cynický pravičák, vyznávající primitivní antikomunismus.

Primitivní antikomunismus je ten, který mladým objevitelům sdílení oponuje, že jejich teď-už-konečně-správný kolektivismus nebude fungovat a vysvětluje, že toto jsou komunistické myšlenky, které nikdy a nikde nefungovaly dlouhodobě. Ano, fungovaly po omezený čas v omezené komunitě.

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se