Už je to spousta let, kdy jsem si uvědomil, že jsem alergický na jednu konkrétní formu opovržení. Nevím, jak bych to nazval, asi degresivní opovržení, ale lepší bude, když vám popíšu, oč jde.

Znáte takové to mrmlání starých řidičů nad novými auty? Jak je to samá elektronika, už se to nedá normálně opravit, auto ti kecá do řízení, zlatý páčky, táhla, bowdeny a elektrické spínače, zlatý doby bez asistentů, automatů atd. Znáte to, ne? Můžete to, dle svojí nátury, považovat za zlatá slova, roztomile starosvětské, nebo otravně otravné, jak chcete, ale dokud se to pouze vyjevuje takříkajíc v rovině objektivní, coby prohlášení stran vozů, nevadí mi to. Však ať si s tím názorem žijí, já si žiju se svým, z jejich si nic nedělám, děkuju, nascheaou.

Iritovat mě tohle pindání začne ve chvíli, kdy se subjektivizuje. Kdy se rozšíří na ostatní lidi. V tomto konkrétním případě tedy dojde k přesmyku a postoj se přenese z aut na lidi, co je řídí a vlastní: jsou to debilové, co by se bez elektroniky ani nerozjeli, v první zatáčce by jim to chcíplo, protože neumí řadit s meziplynem, tohle už není ani řízení, to je točení volantem, takže ty nejsi řidič, ty se vlastně jen vezeš, řadit neumíš, tak proto máš automat, a vůbec: kdyby tě posadili do Škody 1000 MB, tak jsi v prdeli, protože jsi neumětel.

Samozřejmě auta jsou jen příklad. Třeba i v IT narazíte občas na technoamiše, který nejen že velebí dobu osmibitů, popřípadě sálových počítačů, ale ještě si svou technologickou zastydlost ozdobí přenesením na lidi: mladí programátoři ani nejsou programátoři, jsou to jen klikači a lepiči knihoven, pak to má k něčemu vypadat, to když já jsem napsal program na výpočet mezd  pro EC 1021, tak fungoval na první spuštění a fungoval by dodneška, kdyby ty pitomci v devadesátkách nenakoupili ty debilní písíčka, pak to přepisovali nějaký klikači v Turbo Pascalu, ale ty uměj' kulový, takže to museli přepisovat znovu a znovu...

A tak dále a tak podobně, blá blá blá...


Photo by Diane on Unsplash

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se

Problém opovržení