Problém laťky

Problém laťky
Photo by Vojtech Bruzek / Unsplash

Je to tak, třebas je to k nevíře, ale máme, co jsme nechtěli. Teda - my ne, oni jo, a co naděláme.

Ne snad že by mě přímo inspiroval takzvaný komik Kozub, ale nějak se to sešlo, že jsem si to uvědomil.

Tak zaprvé: sleduju recenze na internetu a řídím se jimi. Ne, prosímvás, ne doslova! Nemáte mě, doufám, za idiota. Samozřejmě že je to jen vodítko a nějaký ukazatel, který nemůžete brát jako zjevenou pravdu. Já se s váma podělím o svůj postup.

Teď oči napni a mozek zapni, přichází moudro...

Vezměme jako modelový příklad, řekněme, Booking.com. Booking má hodnocení od 1 do 10 hvězdiček. Když jdu hledat hotel a chci být spokojen - a to já chci být, protože nejezdím do hotelů proto, abych byl nespokojen - tak se logicky dívám na hodnocení.

Na rovinu si řekněme, že cokoli pod 8.0 je naprosto na nic. 8.0 až 9.0 berte na jednu noc, když potřebujete přespat po dlouhé cestě, než druhý den pojedete zpátky. Když chcete někde zůstat, musíte brát 9.0 a víc.

Samozřejmě nemůžete usuzovat z hodnocení, spočítaného z pěti recenzí, to dá rozum. Já vím, že to víte. Já to taky vím. Ale taky vím, že jsou čtenáři, co by neváhali mi to napsat, takže to explicitně zmiňuju.

Když si chcete někde užít, berte 9.7 a víc. Tedy 9.7, 9.8, 9.9 a 10. Sorry, tak to je.

Můžete jít níž, ale buďte obezřetní a přečtěte si nejhorší recenze.

Fakt, nečtěte si ty nejrelevantnější ani ty nejlepší. Čtěte si ty nejhorší.

Někdy tam najdete lidi, co si stěžují na to, že jim číšník dostatečně nezdůraznil, že svíčková není veganská, nebo že neměli přichystaný kočárek a trvalo půl hodiny, než jim ho dovezli. Stížnosti to jsou oprávněné, to ano, ale pokud ostatní dávají sedm a více, a jen tihle dávají jednu hvězdičku, tak si řekněte, jestli to je problém, který bude trápit vás.

Ale někdy tam jsou hodnocení, které fakt potřebujete vědět: na pokoji to smrdělo, protože je nad kuchyní. Špína ve vaně. Prach, drobky a bordel pod postelí. Šmouhy na ručnících. Otisk rtěnky na sklenici. Nerudná obsluha. Otlučený nábytek. Vrzající skříň. V koberci prach. Ručníky nevyměnili ani po čtyřech dnech. Výhled do dvora, kam chodí personál hulit. A tak dál.

Jedna recenze nic neznamená, když jich tam máte pět, tak je to na pováženou. Pak se ještě koukněte, ze kdy jsou. Když jsou sedm let staré, je šance, že se mezitím hotel změnil. Minimálně personálně. Někdy prošel i rekonstrukcí. Pak je na místě podívat se na nové recenze.

Že vy se tím neřídíte a díváte se jen na fotky? Že je to nafrněný přístup? No, jezdím takhle přes dvacet let, a vždycky, opravdu vždycky se to potvrdilo...

Tak. Chápete, kam tím mířím? Ještě ne?

Řeknu to takhle: Aktuálně hledám hotel, penzion, prostě ubytování, kde bych si mohl na tři dny orazit. Sám. Mít klid od všeho a od všech, naložit se u toho do vířivky, číst si knížku, čumět na Netflix a prohřát se v sauně. Dobře se najíst, dobře se napít, a pak zase opakovat od začátku.

Před nedávnem jsem v jednom takovém penzionku byl. Měli tam wellness, maličké, pro čtyři lidi max, malý apartmán a basta fidli. Wellness bylo veřejné, ale na rezervaci. Takže jsem si zarezervoval a neskutečně si to užil. Říkal jsem si, že to je skvělý koncept: mít tu saunu, vířivku a další propriety sám pro sebe. Tak jsem dal hledat "ubytování privátní wellness".

Co vám budu říkat: našel jsem. Hned to první vypadalo velmi luxusně. Dokonce se mi i líbilo, že zdůraznili, že recepce je diskrétní. Fajn, nebude mě nikdo otravovat, tak to chci. Tak jsem se šel podívat na ceník, cena byla OK - ale pak jsem zjistil, že to není cena za noc, ale za hodinu!

Kterej debil by dával cenu za hodi... AHA! Nojo, no. Tak jsem zas o něco chytřejší: privátní wellness je krycí název pro hodinový hotel, a.k.a. abštajg, čili pelešník. Tam nepojedu!

Hledal jsem dál. Ubytování, wellness, alespoň 9 hvězdiček, ideálně sauna a vířivka na pokoji. No, přátelé, na rovinu, nic moc nabídka. Postupně jsem slevoval... Ale fakt nechci někam, kde je wellness hojně navštěvované JINÝMI lidmi, nebo nedejbože úplně veřejné. Už návštěva plaveckého bazénu je pro mne na hraně snesitelnosti, natož sedět s takovými lidmi v sauně! Nebo ve vířivce!

No zkrátka jsem se koukal, recenze pročítal... Penzion s hodnocením 9.6, vířivka na pokoji, a recenze: "Z vířivky se po zapnutí vyvalil chuchvalec chlupů a nějakého humusu, celý dům divně páchne, na dvoře odpadky, podlaha v koupelně divně lepila..." A asi deset dalších v podobném duchu a s hodnocením 1.0. Poslední z listopadu 22. To asi nebude moc šance, že to od té doby nějak zásadně přebudovali.

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se