Problém křemíkového údolí

Problém křemíkového údolí
Photo by Madhur Chadha / Unsplash

Dutost politických proklamací nejlépe vynikne při zkoumání politických vizí.

Ne nadarmo jakési startupistické moudro říká, že "vize bez exekuce je halucinace" (a "exekuce" tu není ani poprava, ani zabavení majetku, ale "provedení" či "realizace").

Nevytýkal bych jim vágnost ani to, že konstatují jediné konstatovatelné. Za obojí třeba "Chceme úspěšnou zemi" - zaprvé bych rád viděl politika, který chce zemi neúspěšnou, a zadruhé mi prosím pěkně řekněte, co je úspěšná země?! Protože se obávám, že kolik vykládajících, tolik výkladů.

A teď se do souboje idejí, plánů a programů vložila další strana, opět vládní, a ta nám oznámila, že Česko musí zrychlit. No, děkujeme za objevný poznatek, teď ještě aby slova z úst do rukou vejít ráčila, ale to není to, čemu se chci věnovat.

Mě totiž zaujal velmi ambiciózní plán, který ocituju:

Vytvoření českého "Silicon Valley" pro rozvoj polovodičového průmyslu.

Druhou půlku můžeme škrtnout. "Rozvoj polovodičového průmyslu" jaksi nesouvisí úplně nezbytně se Silicon Valley. Hlavně v aktuální realitě, protože se nejedná ani náhodou o to, že by se snad u nás čipy navrhovaly a vyvíjely, na to máme asi tak 50 let zpoždění. Ve skutečnosti jde o další "FAB", tedy nádhernou supernovou superčistou továrnu, kde se ty obvody vyrábí superpřesnými stroji za dohledu supervyškoleného personálu. Chcete-li, tak montovnu 4.0. Moderní a super, ale montovnu.

Tragédie českého pokroku je vidět třeba na tom, že tohle je předkládáno za A) jako super obrovská příležitost pro rozvoj a za B) jako "české Silicon Valley".

Hele, příležitost pro rozvoj to bude, ale ČR z toho bude mít akorát tak strategicky významnou továrnu obří zahraniční firmy. Ne že by to nebylo plus, ale zas bych z toho nedělal "posun mezi technologickou špičku", fakt ne.

No a zadruhé to nešťastné Silicon Valley...

a large white building sitting on the side of a road
Photo by Fredrick Lee / Unsplash

Já vždycky trnu hrůzou, když si někdo z politické garnutury vypodloží kušnění tímhle výrazem. České Silicon Valley v řečech politiků bylo vytvořeno už několikrát, a vždycky z toho byl konvolut horizontálních plechových krabic – a nic!

Je to logické. Silicon Valley se totiž nezakládá. Ani nevytváří. Silicon Valley vzniká. Nikoli moudrým úradkem shora, ale zdola, pokud k tomu má púrostředí. Posuďte sami:

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se