Inženýr Blb, seznamte se...

Inženýr Blb, seznamte se...
Photo by Alvaro Reyes / Unsplash

Nejsem moc společenský člověk, když přijde na hobby. A to mě někteří i zvou na setkání milovníků elektroniky. Jenže já vám mám takové zkušenosti, že radši vynechávám...

Mám totiž s lidmi od techniky nekompatibilní myšlení. Já vím, co říkají, rozumím jim, v tom problém není, ale problém je v tom, že často mívají takovou... inženýrskou osobnost. Nevím jak to přesněji popsat: hrozně doslovní, pedantičtí, společensky neobratní a v osobním kontaktu příjemní asi jako rašplování řitě.

(Ilustrační obrázek vynechán)

Před nedávnem mi jeden psal cosi k mému webu. Ne, nepožádal jsem ho. Prostě mi jen zničeho nic napsal svoje názory k tomu, co mám na nějakém dávno uspaném a zaarchivovaném webu, a styl jeho mailu byl velmi roztomilý. Na začátku se dokonce zmínil, že ho vykopli z nějakého diskusního fóra příznivců starých počítačů – asi byl i na ně zu moc. A při té příležitosti jsem si vzpomněl na jednoho staršího exempláře z nejmenovaného diskusního fóra.

Jeho příspěvky ponechávám v originálním tvaru, včetně překlepů, které tak hezky dokreslují niveau. Nalijte si Savo s Fridexem 1:1, sedněte si na struhadlo a začtěte se do těchto nehledaných formulací.

Děkuju dnes a denně pánubohu, Višnuovi, Hospodinovi se Stvořitelem, Alláhovi a Buddhaví komu ještě, že mi je jednapadesát a nejsem tenhle typ. Kéž mi to vydrží!

Snímače tohoto typu na kmitočtu asi 1200 MHz chránily již ve čtyřicátých letech minulého století Hitlerův bunkr. Bylo to samozřejmě osazeno jednou žaludovou UKV triodou, takže nic nového. Jen to bylo nepřísněji tajné, a jmenovalo se to kódovým označením MIDAR. Je zajímavé a skoro groteslní, že podobné zařízení na kmitočtu asi 250 MHz používala desetiletí až do devadesátých let minulého století i StB. Naše technická revoluce 21 století je založena opět na kradení a okreslování osumdesát let starých principů, udělá se to jen s tranzistory, a přidělá k tomu mikropočítač a displej.

Ostatně soudím, že přečtete jednoho, přečetli jste všechny... I Cimbála - jo, toho tamtoho. Ten taky začínal jako diskusní kydal na fórech elektroinžinýrů a milovníků starých počítačů. Ale zpět k panu exemplářovi.

boy in blue and orange jacket wearing yellow hard hat
Photo by John Schaidler / Unsplash
Pokud jste slyšel o Ramoně, nebo Tamaře / pasivních radarech / tak třeba v šedesátých letech minulého století jsme vlastnili zařízení na naprosté a nedostižné technologické špičce. Taky hned po roce 1989 se všechno vyzradilo do zahraničí a rozkradlo a speciální výroba Tesly Pardubice změnila na neškodnou východní šaškárnu, která už nemůže nikoho doopravdy ohrozit. Když si přečtete něco o hyperbolických souřednicích, spojených s prvními počítači ještě s feritovou pamětí /ADT /, které už ovšem byly již v šedesátých letech minulého století plně funkční, tak se ti lidé, co to vymejšleli s prakticky prázdnýma rukama a šroubováky v rukou a za bolševické platy musejí obracet v hrobě, protože to co vynalézali, dělali naprosto zbytečně. /programátor inženýr Louda, podplukovník Pech...čest jejich památce.../.

Po lomítkách poznáte je, přátelé. Nesouvisející hemzy o tom, jak za socialismu byla ČSSR na špičce, ale pak něco něco něco, to patří k základnímu vybavení těchto pánů.

O Tamaře a spol. a technické tragedii okolo ní vyšla asi před deseti lety taková tenká velmi zajímavá knížka. V ní je třeba popisováno, jak ještě tehdy snad kapitán Pech testoval v mimopracovním čase jeden z prvních prototypů pasivních radarů, a zaměřil v zimě někdy koncem padesátých let minulého století záhadný signál, spočítal souřadnice, a tak dlouho prodil na štábu, dke se mu všichni smáli, až mu dob volili vzít gaz a vydat se na místo. Ke svému úžasu tam našli dislokovanou přísně tajnou raketovou jednotku Rudé armády, o které československý vojenský štáb neměl leta ani ponětí. Teprve potom, kdy vzniknul složitý diplomatický průser se princip pasivních radarů začal brát vážně. Někdy je deprimující, když schopný technik musí o svolení ke svému výzkumu, který slouží státu, brát v úvahu nějaké ožralé a degenerované zelené idioty s hvězdičkama…

Za promrhání takovýchhle vynálezů by se mělo střílet viníky u zdi. Dnes už vynálezy tohohle typu v česku neexistují, protože všechno neskutečně zdegenerovalo, a kdo něco má, tak buď zdrhne pryč, a nebo se z beznaděje uchlastá…

Co principiálně jinýho je tahleta "nová" sračka fy ERA na rozdíl třeba od stařičkýho hitlerovskýho MIDARu? Že u toho mají toho medáka, nebo co to je, je to plný čínských integráčů a že to stojí několik melounů ?

Připoutejte se, přichází ideový vrchol, v němž pan inženýr navštívil Robotický den a neváhal děckám říct, co si o nich myslí!

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se