Problém umělé dezolace

Problém umělé dezolace
Photo by Kajetan Sumila / Unsplash

S umělou inteligencí může být občas velká zábava. Teda, ona se drží hodně zpátky, furt jsou témata, do kterých ji nenatlačíte, ale občas ujede.

Naprostým majstrštykem je umělá inteligence, kterou používá vyhledávač Bing. Ta jako první dokázala simulovat nerudnost a nedůtklivost, a při včerejším hovoru o peckání i argumentační kvality běžného facebookového dezoláta.

Totiž peckání... Ptal jsem se AI na to, jak se jmenuje takový ten pohyb, který dělají někteří ptáci při chůzi. Holubi, slepice a podobní, Jdou dopředu, ale hlavu nechávají na místě, a pak s ní cuknou dopředu. Já vím, proč to dělají, ale chci vědět, jak se tomu říká.

ChatGPT mi laskavě sdělil, že se tomu pohybu říká "peckání". Tak proč ne, možné to je, myslivci a chovatelé mají spoustu zvláštních slov, když třeba slyšíte, že se někomu ovce bahní, tak to neznamená, že vlezla do bláta, ale něco jiného. Problém byl jinde.

Já totiž nenašel žádný zdroj, kde by slovo "peckání" bylo použito pro ten pohyb hlavou.

Photo by Ben on Unsplash

A když nevíš, tak se zeptej. Já se zeptal Bingu:

Vida, tak i Bing tvrdí, že to je "peckání". A dokonce mi řekne, kde se to nachází. Problém je, že na těch webech, co poslal, slovo "peckání" není. Což pro Bing byla překvapující informace...

Hele, na to, že se prsili, že AI v Bingu umí procházet aktuální web a hledat na něm, tak mi to připadá docela kuriozní, že mi nabízí weby, kde to slovo vůbec není. Chvilku jsem si myslel, že si to plete s peckou (podle toho "peckání v krku"), tak jsem se zeptal, jestli si neplete "peckání" a "pecku". Vytasil se s geniální teorií, že "pecku" je zkrácenina od "peckovice", zatímco "peckání" je od slova "pecka", což je základní jednotka hmotnosti obilí a ovoce. Pardon za zmatek, teď už je to jasné.

Snažil jsem se tedy oponovat tím, co mi sám tvrdil, a voila: Peckání je podle pecky, protože drůbež pecká zrní. Mám snad nějaký zdroj, který by podporoval moji definici?

A v tuhle chvíli mi došlo, že se bavím s digitálním plochozemcem, chemtrailsářem či jiným podobným... S nějakou Janou BING Peterkovou či jiným Zítkem, co autoritativně melou nesmysly a v ontologické nouzi vytáhnou oblíbené: "Zdroj?"

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se