Jeden můj známý nesnáší počítače a vše, co je s nimi spojeno. Přesto musí téměř denně s těmito stroji pracovat.

Vždy, když se vidíme, mě zásobuje, snad proto, že jsem "z oboru", svými nejnovějšími příhodami.

Nezasvěcený by při jejich poslechu snadno nabyl dojmu, že se technika spikla proti tomuto konkrétnímu člověku a že dělá vše pro to, aby ho vytáčela. Jeho historky jsou většinou toho typu, jak nějakou práci nestihl, přišel o výsledky, uložil a už se k ní nedostal, jak mu v půlce práce přestala fungovat technika, jak potřeboval něco, ale technika stávkovala, když už něco dělala, dělala to pomalu, a výsledek byl špatný.

Sám jsem na to nevěřícně koukal, když mi to před lety vyprávěl poprvé, a nabídl jsem se, já bloud, že se mu na ty problémy podívám.

Jeho počítačová sestava vypadala, jako by ten základ koupil za pětikilo od opilce v místní hospodě. A k tomu základu pak občas přidal něco, co si přinesl z bazaru nebo dostal. Každopádně po připojení k jeho pekelnému stroji i věci relativně nové získaly švunk chromé kobyly. Jak by taky ne - ty komponenty spolu moc dobře neladily, nekomunikovaly, na nominálně rychlou sběrnici bylo připojeno jedno zařízení pomalé a jedno podivné, které fungovalo jen podepřené v určité poloze, takže zarušilo komplet celý přenos...

Tím se spousta věcí vysvětlovala. Třeba proč jemu vypalovačka na CD jede rychlostí 1x, a s chybama, zatímco ostatním to fičí 32x.

A to nemluvím o operačním systému. Roky neaktualizovaný, prolezlý pahýly knihoven od dávno nepoužívaného, mizerně odinstalovaného a bůhví kde získaného software, a celé tohle startovalo deset minut. Když to nastartovalo, tak to padalo. Když to nepadalo, aspoň se to sekalo. Co jste uložili, to jste možná zpátky nezískali, protože disk byl plný vadných sektorů, které přibývaly a přibývaly.

Doporučil jsem to jediné, co jsem mohl doporučit. Jeho reakce mě ale překvapila.

Tento příspěvek je pouze pro předplatitele

Máte účet? Přihlaste se

Nemít rád