Den 1

Vánoční magoření

12/27/2021, 9:36:00 AM

Máme po Vánocích, nastupuje diskuse o předvánočních přípravách. A kdy jindy použít slovo "magor", než v takové diskusi...

A v rámci "faktoidálních" příprav si vás dovolím poučit, že magor je poměrně nové slovo.

Vzniklo před první světovou válkou, a vzniklo kuriozním způsobem, ze slova "fantasmagorie".


Slovo "fantasmagorie" vzniklo spojením dvou slov. "Fantas" a "magorie", kde to první známe ze spojení "chytá ho fantas", zatímco to druhé je od slova "magor"... Že? Akorát že vůbec!

Slovo "fantasmagorie" vzniklo ze dvou řeckých slov, to jo. "Fantasma", což je strašidlo, a "agoraomai", které má smysl "veřejně vyslovuji". Tedy fantasmagorie jsou veřejně projevované přeludy. Ovšem tohle slovo si lid rozdělil jinak, chytil se známějšího a už existujícího slova "fantas", a tak vznikly "magorie". Slovo, které jaksi nebylo, a když už vniklo, tak se mu doplnil obsah: kdo hlásá magorie, je magor.

Na rozdíl od debila, idiota, imbecila, kreténa nebo pitomce je magor vlastně úplně nové a umělé slovo, které vzniklo omylem. Tak už to je.

Stejně jako s autobusem. Každý ví, že jde o složeninu slov "auto", jako že automobil, a "bus", jako že... bus, ne? Takový to hromadný vozidlo...

Mno. Skoro.

Ve Francii existovaly takové vozy s lavicemi, kam se vešlo víc pasažérů naráz, a říkalo se jim "voiture omnibus". Voiture je vozidlo, omnibus je třetí pád množného čísla slova "omnis", všechen. Tedy "vozidlo všem". Latina, podobně jako čeština, používá pádové koncovky, takže "-bus" je jen ta koncovka.

Pak se vžil omnibus jako název pro hromadný dopravní prostředek. Pak se motorizoval, byl z toho "automobilní omnibus", tedy "auto-bus".

Komentáře

Komentáře mohou přidávat pouze předplatitelé.

O Dni 1