Titulní strana

Blatný

cover

Nechme úvodem zaznít sváteční slovo…

Zájemci se nejprve musí zaregistrovat a pak až si mohou rezervovat místo, a to na stránkách registrace.mzcr.cz nebo lince 1221. V registraci vyplní telefonní číslo, načež jim přijde PIN 1. „Poté vyplní ve formuláři jméno, příjmení, číslo pojištěnce, pojišťovnu, místo, kde by chtěli být očkovaní. A odešlou registraci, tedy že mají zájem o očkování. Následně dostanou PIN 2 pro vstup do rezervace. Nemusí proběhnout ve stejném termínu. Záleží na tom, kolik volných očkovacích termínů je volných,“ popsal ministr.

Já vám nevím… Když jsme byli v USA, byl ten vstup do rezervace podstatně snazší.

Je pěkné, že stát, ve kterém žijeme, hubou proklamuje, jak bude chránit očkováním ty nejzranitelnější. Blbé je, že v praxi se ukázali jako nejzranitelnější úředníci SZÚ, jejich rodiny, Andrej Babiš, nějaká manželka pana radního, pak možná nějací zdravotníci, ale hlavně senioři nad osmdesát let.

Hele, já nemám o státních ajťácích žádné iluze. Viděl jsem tam pár rozumných lidí, ale taky spoustu linuxových mudžahedínů, co když vidí slova “user experience”, křižují se svěcenou disketou a chápou se klávesnic, aby o svém rozhořčení napsali na Roota. Předpokládám, že právě tihleti dělají systémy státní správy. To je takový koncentrát fachidiocie a uživatelskéo rozhraní kvality rejžáku, kombinovaný s paranoidní bezpečností, kterou na druhou stranu proloží reklamními sledovacími kódy a jinými Analytics, jak zjistil pan Cíba.

No a tahle parta vyvinula rezervační systém, s nímž bude mít problém nejen senior 80+, ale tipnul bych si, že i průměrná paní kolem pětatřiceti. Fakt jako registrace, jeden PIN, pak formulář, pak druhý PIN…? Už vidím seniora, jak sedí u počítače, v ruce mobil, dvakrát opisuje PIN, vybírá očkovací místo, ťuká do toho jak vrána do exkrementu, no a na konci je zaregistrován, rezervován a jde štípat pařezy, či co takový senior dělá.

Ostatní senioři budou spíš volat dětem či vnoučatům. Budou se jich ptát, co kde mají zmáčknout a co tam mají napsat, což příbuzní chtějí v pátek po ránu řešit: rezervační systém státní správy, který ještě nikdo neviděl!

Co udělají senioři bez příbuzných, ví Bambuch. Asi se rezervují na poště, která tuhle agendu hravě převezme, spolu s prodejem dálničních známek a losů.

Odkaz na článek

Modrá

cover

Od roku 2005 nám modraly květinky v ICQ, pamatujete? Asi ne…

Šlo o to, že jste zprávu měli poslat iks kontaktům, a jakmile to uděláte, budete vyjmuti ze zpoplatňování.

ICQ nezpoplatnilo a vy jste byli za pitomce, nebo za filutu, to podle toho, odkud se kdo díval.

Dobří holubi se vracejí. Zase se “zpoplatňuje”, zase se z toho můžete vyvázat tím, že tu zprávu pošlete známým, a zase vám zmodrá ikona!

Když budete trochu, trošku přemýšlet, řeknete si, že ta zpráva je divná. Proč by někdo, u vousu Krakonošova, někomu odpustil poplatek za svou službu za to, že pošle screenshot nějakého nesmyslu z translatoru?! Jaký by to dávalo smysl? Informaci, že jste aktivní uživatel, ta služba vidí i bez toho. Navíc - jaký smysl by dávalo zpoplatnění neaktivních?

No nic. Někdo bude mít v sobotu WhatsApp zdarma, někdo bude mít dojem, že na to zas vyzrál, ale jestli chcete modré světlo, měli byste si koupit modrou žárovku.

Odkaz na článek

Pořadník

cover

Nemyslím si, že je dobrý nápad, aby vláda vůbec uvažovala v tuhle chvíli o nějakém zvýhodnění pro očkované.

Tak jako na rovinu, nemyslím si, že je dobrý nápad, aby vládla tahle vláda, ale to nechme stranou.

Problém zní: pořadník. Protože tam, kde je pořadník, tam je korupce. Všude, kde je nějaká výhoda, kterou mají dostat lidé na základě nějakých “objektivních hledisek”, tam se objeví snaha ona objektivní hlediska ohnout.

Pro příklad nepůjdu daleko. Taková pitomost, jako stání pro invalidy, stojí někomu za to, aby si zařídil cedulku za okno, i když kypí zdravím. Rozumíme si, ne?

Tak si představte, že očkování dostanou nejdřív lidi s nějakou diagnózou. Co udělá vykuk? No správně, má známého doktora, který mu potvrdí, že má cukrovku. Nebo hypertenzi. Nebo cokoli, co bude potřeba. Jiný vykuk půjde rovnou za doktorem, co bude dělat očkování, a domluví si poskytnutí plnění, a doktor udělá magické čárymáryfuk, očkování dostane pětaosmdesátiletý senior, ovšem bodnut bude statný čtyřicátník.

Myslíte si, že to nikdo neudělá? Tak to se mýlíte, přátelé. Vždy a všude, kdy někdo někdy něco dostane dřív, nebo kdy je něčeho nedostatek, fungují způsoby, jak předběhnout řadu. Že to vy neděláte? Já taky ne, ale to neznamená, že to nedělá nikdo!

No a teď si představte, že tím získáte nejen očkování, ale i nějaké potvrzení, že můžete čerpat výhody! Jak velké bude to pokušení? Správně, mnohem větší!

Pokud se tedy plánuje pořadník, a navíc bonus pro ty, co to absolvují, tak se otvírá korupční prostor jak vrata do dvora: Uplať, získáš!

A bude otevřený minimálně půl roku!

Já osobně hlasuju pro stejný model, jako je u tzv. značek na přání. Chceš mít něco extra? Zaplať jasně danou částku a dostaneš to!

Když “kmotrovská čísla” oficiálně koupit nešla, znamenalo to snad, že se k nim bohatí nedostali? Naopak! Tím víc stály, a tím častěji se objevovaly na vozech lokálních zastupitelů a majitelů stavebních firem… Jakmile jsou za desítku, tak to není takové umění, ztratily výlučnost, už neukazují, že majitel “je něco extra”. Platí se za ně pořád, ale tentokrát do rozpočtu, ne úředníkovi v obálce.

Jo, sice budou A2larmové bít na poplach a proskočí se naskrz, jak budou řvát, že takováhle věc musí být pro všechny, a zadarmo, a rovná příležitost, a bohatí nemají mít právo si koupit přednost, ale fakt je, že bez takové možnosti nenastává spravedlnost, ani rovná příležitost, ale zase mají bohatí (a bezskrupulózní) výhodu, kterou si zaplatí - jenže to je v šedé zóně, z ruky do kapsy…

Případné bonusy pak vyhlašujme až poté, kdy budou očkováni všichni, kdo chtějí.

Odkaz na článek

Vy se mi tu posadíte

cover

Ještě jedna věc mě štve víc než plurálus cocottus “myčeši”, totiž takový hrozný slovní tik některých lidí, kteří mají pocit, že zákazník či klient je tam kvůli nim.

“Tak, vy se mi tu posaďte,” pravila zdravotní sestra. Úplně mě bodlo v hlavě - ne, to nebyl ten výkon, to bylo tou strašlivou floskulí. Já tam přišel, je logické, že si sednu, ale sednu si tak nějak sám sobě, případně nám oběma v rámci usnadnění zákroku, ne zdravotní sestře. Nepřišel jsem tam proto, abych si jí někam sedal, jestli si rozumíme…

Rudolf Křesťan zmiňoval výrok jakéhosi bazénového posluhy “lidé nám nenosí koupací čepice”. Tak hlásím, že od těch dob floskule kvete dál. Ona si mi vám kvete, abych byl stylový.

Asi začnu reagovat stejně, jako když v restauraci přibodří číšník s žoviálním “Tak, co si dáme?” Vyvádělo mě to z míry, ale už jsem se naučil nehnout brvou a roztomile odpovědět: “No, to já netuším, co si dáte…” Někteří pochopí, někteří jsou zaskočeni. Ostatně soudím, že by bodrost a žoviálnost měla být postavena do jedné řady k ostatním zločinům proti lidskosti a souzena v Haagu.

Ale vážně: všímejte si těhle zájmen, co někteří lidé plevelí do řeči. Různé plurály a první osoby tam, kde mají být osoby třetí. Když Babiš povídá “my očkujeme”, tak je jasné, že nemyslí sebe and his boys, ale tak nějak nás všechny, ovšem ve chvíli, kdy se necítíte být s Babišem v jedné company, tak vás to zarazí: “Co že děláte? Vy že očkujete?” Ty že máš les, Majere?

Totéž opačně: ředitel ve svém pábení abstrahuje práci celého svého oddělení na sebe: “No, já teď montuju 200 soustruhů týdně a vozím je do Číny…” No, kulový montuje, to tak nějak dělá jeho 300 lidí. Vždycky mě to zarazí.

Jsem na to holt citlivý. A proto radši hned teď varuju: přisámvuch, jestli ještě někdy od zdravotní sestry uslyším “otevřete mi pusu a vyplázněte mi jazyk”, tak to vážně udělám!

Odkaz na článek

Omluva

cover

To takhle pan X udělá veřejně vtip. Sice na hraně, ale slabý.

Zrovna tuhle povídal Baldýnský v televizi, že vtip může být hodně černý a drsný, ale musí být vtipný. Pak to lidi vezmou. Jakmile není vtipný, je z toho jen hloupý trapas.

Vtip pana X je “nekorektní”, ale není moc vtipný. Takže pan X dostane saigon od lidí, kteří jeho vtip neshledali vtipným, ale nejen to: dostane ještě brutálněji naloženo od dobrovolných strážců cizích citů. Ti si, jak známo, neberou servítky, když mají dojem, že jejich rant padne na úrodnou půdu.

Ono je to totiž tak: vezměme si bojovníky za genderovou spravedlnost. Ti nikdy nepůjdou dissit vypité hovado, co bije ženské. To ne. Oni zdissí někoho, kdo je na jejich úrovni, za to, že udělá blbý vtip o ženách. Nebo si vezměme bojovníky proti rasismu. Ti nikdy nepůjdou dissit vypité hovado, co hajluje a řve židi do plynu. To ne. Oni zdissí někoho, kdo je na jejich úrovni, za to, že udělá blbý rasistický vtip.

Problém je, pokud je pan X taky trochu snowflake, a zároveň si myslí, že je s těmito bojovníky na jedné lodi, na stejné straně barikády. To se hned fňuká po internetech, jak mu vlastní zákeřně vrazili dýku do zad, tohle od svých nečekal a tak dále.

Jádro pudla leží v tom, že žádný pan X ve skutečnosti není s bojovníky jedna parta. Platí, že je buď taky bojovník, a pak ví, že jede sám za sebe, nebo si jen myslí, že když bude pochlebovat, opakovat bojovnické mantry a odsuzovat totéž, co odsuzují bojovníci, že ho budou brát za svého. Že má jaksi “pardon”, že je náš.

Pokud si to pan X myslí, mýlí se. Na druhou stranu dostal cennou lekci: lézt do prdele “bojovníkům za cokoli” a zpívat s nimi jejich písně neznamená, že ho snad budou šanovat. Můžeš mít tiskárnu a tisknout bolševické noviny, ale až bude revoluce, seberou ti ji a odsoudí tě, protože jsi kapitalista!

Plus last, bot not least platí, že důstojnost člověk neztrácí během toho furore, co se strhne. O ni přijde až když se začne přehnaně omlouvat, vysvětlovat, sypat si popel na hlavu, že teď už ví, jak to bylo nevhodné, rozjíždět debaty o tom, jak dneska už nikdo nerozumí vtipu, no co to je za dobu, popřípadě teatrálně odcházet ze scény a ještě z portálu pokníkávat, že “tohle tedy od vlastních nečekal, to bolí dvojnásob”. Kurva, buď chlap, postav se k tomu jako chlap, blbej vtip smaž, napiš “Sorry, blbej vtip, už to neudělám” a jeď dál, anebo se odjebej pryč, ale nekňourej u toho! To pak řekni jinde a jiným.

A je jedno, jestli jsi dostal vohně za vtip o feně, nebo za slizký hemzy o tom, jak se kvůli nové hezké kolegyni začneš mýt… Prostě blbej vtip, tak se k tomu postav jako chlap (nebo žena) a nekňourej, ať nejsi za kašpara.

PS: Tlačítka “blokovat” a “ztlumit” jste už určitě viděli, co?

Odkaz na článek

DeAlza

cover

Je to docela blbý. Dlouhou dobu jsem dával Alzu jako příklad obchodu, kde rád nakoupím, i za víc peněz, protože nákupní proces je fakt bezproblémový. A to pak odpustím i zpoždění dodávky, protože je jednou za rok. No, tak dlouho to fungovalo, až to skončilo…

Před Vánocema 2020 jsem měl mail i Facebook plný reklam a obchodních sdělení, že se zeleným slizem jsou Vánoce v pohodě, všechny dárky vyřešíš na alza cé zet a tak dál. Jo, koupil jsem tam něco, i přítelkyně, a resumé bylo: nepredikovatelná zpoždění, protimluvné maily, když už něco konečně dorazilo, tak zároveň s buzeračním mailem ve stylu “tak si to vyzvedněte co nejrychlejc”, klidně v osm večer, atd. Poslední nedodané zboží jsme řešili v týdnu - respektive reklamaci nedodání a vrácení peněz.

Ou kej, před Vánocema, stres, shon, karantény, dejme tomu.

Ale pak je sedmého ledna a vy ráno objednáte žárovky, protože předchozího večera praskla a máte v chodbě tmu. Ještě si říkám “dám tam toho kurýra, v poledne je tady, nebudu řešit dvě stovky…”, ale nakonec nee, dáme ten AlzaBox. Však co, už je po Vánocích, ten nápor už museli zvládnout, však pohoda.

A vyřízeno: Předpokládáme, že vám objednávku doručíme nejpozději do Čtvrtek 07.01. do 13:10.

V 11:27 pak přijde: přestože děláme maximum pro včasné doručení vaší objednávky 432490217, zjistili jsme zpoždění při jejím zpracování. Nejpozději do dvou hodin vás budeme sami informovat.

A nekecají. Skoro na minutu, ve 13:28, píšou: Objednávka bude v nejbližší době odeslána. Nový předpokládaný termín je 07.01.2021 18:35.

Jenže v 16:52 přijde mail: Objednávka bude v nejbližší době odeslána. Nový předpokládaný termín je 08.01.2021 13:10.

Máme pátek. Čekáte, jestli zase v 11:27 nepřijde náhodou “budeme vás informovat”, a nepřijde. Hm, tak to asi stihnou, říkáte si, ale ve 13:10 nepřijde žádná SMS s vyzvednutím. Nepřijde ani ve tři. Ani v pět. Nepřijde. Nic.

V sobotu ráno se podíváte na stav objednávky, a tam je: “Nový předpokládaný termín doručení: Bude upřesněný”.

Jako fakt? V chodbě máme furt tmu jak v havířské termosce a Alza není schopná dovézt tři blbé žárovky do blbého AlzaBoxu. Tejden po Novým roce. To jim onemocněli řidiči dodávek, padnul sklad, dělají inventuru…?

Bohužel (pro Alzu) je mi to úplně jedno. Objednávku jsem zrušil a objednal jsem jinde (v Datartu), kde si to můžu vyzvednout v podvečer. A článek o tom, jak má Alza vymakanou distribuci, holt už nenapíšu.

Tak mi ta reklama ze záhlaví připadá docela symptomatická: Na Alze příště nakoupím leda tak strašidelnou p—!

PS: Asi tak čtyři hodiny po zrušení objednávky přišlo: I nadále se snažíme, aby objednávka byla k vyzvednutí 09.01. od 23:45.

PPS dnes ve 13:20: cover

Odkaz na článek

Vystavení

cover

Vláda těmto snahám vystavila stopku.

Taky mohla vláda stopku ukázat, že? Až dojíte jablko, ukažte stopku!

Ale ne, to voni ne. Žádné jablko, žádný ohryzek, žádná stopka. To jen panautor či paňautorka nehodlala zapojit ani o jeden mozkový závit navíc, své mentální úsilí plně napřeli k popisu podstaty celé politické kauzy, a holt na tu omáčku okolo použili polotovar. Jazykový prefabrikát. Někdo něco zamítnul, neschválil, zastavil? To je příliš náročné na formulaci, tak se tam strčí předvařená rejže a napíše se, že prostě vystavil stopku.

Jindy zase Plzeň vystavila stopku choutkám Letenských.

Můžeme si tady dát pauzu a chvíli si to vizualizovat? A nebojte se, nebuďte při zdi. Představujte si to: Hynaisova opona. Národní divadlo. Velkolepá secesní malba s názvem “Plzeň vystavuje stopku choutkám Letenských”. Máte to? Plzeň, personifikovaná postavou antické, tedy nahé, dámy, v patřičné póze a s vavřínovým věncem na hlavě ukazuje svoji, ehm, stopku. Zprava pak jdou Letenští a nesou choutky. Což samozřejmě autor jen decentně naznačil, choutky přímo nevymaloval, ale umně je skryl pod drapérií. A nad tím vším se klene secesní stuha s nápisem Sic transit gloria mundi, protože přesně to se k výjevu hodí.

Chtěl bych mít talent používat taková spojení. Někteří lidé to umí a když je necháte promluvit, poskládají šest floskulí za sebou. Zmapují scénu napříč spektrem, v projektu se ujmou režie, a než stačí sdělit objevné zjištění, že věci jsou tak, jak jsou, tak jim vystaví neúprosnou stopku čas, vyhrazený pro reportáž.

Ne, kecám. Nechtěl.

Odkaz na článek

Graf

cover

Je takový web, co se jmenuje Explain this image. Jsou na něm velmi podivné, až znepokojivé fotografie, a lidé se pokouší vysvětlit, co se na fotografii děje a proč. Třeba tenhle obrázek vyvolává spoustu otázek, jako třeba: “Proč někdo fotí chlapíka v obleku, co drží v ruce šicí stroj, a za ním policajti vyšetřují případ, kdy dodávka zacouvala do řeky?”

Žerty stranou, a teď vážně: Podívejte se na ten graf. Jsou to počty pozitivních záchytů z ČR, sousedních zemí a Maďarska, a to na milion obyvatel. Beru to tak, že jsou si tyhle země docela podobné, třeba hustotou obyvatelstva, zvyklostmi, podnebím atd.

Ten hrbolek vlevo, to je jarní lockdown 2020, kdy nás obcházela hrůza, národ šil roušky, zpívalo se z oken, ačkoli nebylo nutno, nebylo nutno, a tak vůbec. OK. Ale co to vpravo?

A to se ptám naprosto vážně: Proč má Česká republika zdaleka největší počty nakažených per milion? Co mě tak napadá:

  • Ostatní země míň testují. (Ale to pravděpodobně není pravda, podle stejného zdroje ČR testuje nejmíň.)
  • Ostatní země mají jiná opatření. (Ne, jsou plusmínus podobná.)
  • V ostatních zemích je jiný vir, který není tak nakažlivý. (Mno…)

Ani jedno z toho nejspíš neplatí. Možný argument “ostatní země mají kompetentní vlády” taky není splněn tak úplně do puntíku (že, Visegráde?)

Pak se ještě nabízí, že v jiných zemích jsou prostě lidé zodpovědnější. No, nerad bych si nějak sousedy idealizoval a dopouštěl se národního hořekování “myčeši, nešťastní, nejhorší…” Dejme tomu, že si se Slovákama nemáme co vyčítat.

Tak kde je, do psích larev, ten důvod? Proč to tak je, proč, proč?

Kdybychom byli průměrní, nadprůměrní, všechno pochopím, ale takhle extrémní náskok, to má nějaký důvod, který není vidět. Všude se mele dokola, jak jsme nejhorší, ale proč?

Prosím jedno jasné a racionální zdůvodnění. A fakt nechte stranou ty řeči výše uvedené. “Protože je Babiš neschopný” se hodí do hospody nebo do novin, ale mě zajímá možný důvod a způsob, jak se to ovlivňuje. Bude to asi korelovat s něčím, co v ČR máme extrémní, zatímco u sousedů to není, ale od stolu mě napadá jen jedna věc, totiž ateismus. Ale přesný mechanismus té souvislosti nevidím - leda něco se zvýšenou příchylností k ezo-newage-konspiračním teoriím.

Pro případné úvahy a polemiky vykopávám svoji úvahu: Stát sliboval podporu a na jaře mu lidi věřili. Během podzimu se ukázalo, že podpora je mnohdy iluzorní, že karanténa znamená reálně výpadek příjmů, který nikdo nenahradí, a pokud ano, tak pozdě. V důsledku toho zkolabovalo trasování: lidi nechtějí svým kontaktům “přidělat problémy”, nechtějí je přidělat ani sobě, takže na testy jdou až když je fakt zle (proto skoro 50 % pozitivita v posledních dnech) a když se dovolá hygiena (pokud vůbec), tak jí tvrdí, že se s nikým nepotkali a chytli to abiogenezí z vlašáku. Takže se nemoc šíří “mimo zorné pole”. Jestli vám to připomíná scény z chřipkových epidemií, kdy spousta chrchláků chodí do práce prskat na kolegy, tak máte recht. “Bejt nemocnej” je totiž pro lidi pořád drahej luxus.

Takže moje teorie je: ne obecná neschopnost vlády udělat něco koncepčně a udělat něco dobře, ale konkrétní neschopnost ukázat, že lidi v těžké době podpoří. Místo toho různí političtí mamlasové do veřejného prostoru bzdí věty typu “ať jdou dělat do fabriky”! Takže tohle, tj. nefunkční kompenzace, v kombinaci s národním narativem “obyčejnej člověk to vždycky odnese” v důsledku vede k nekontrolovanému, a co hůř: neměřitelnému šíření nákazy.

Co myslíte vy?

Odkaz na článek