Titulní strana

Smrtidopis

cover

Nevím, jak to přesně nazvat. Dead letter to není, ale není to ani poslední vůle.

O čem mluvím? No, představte si, že zemřete. Zničeho nic, nemusí to být jen na covid, ale ten mi to znovu připomněl. Prostě umřete. Nechali jste po sobě poslední vůli a.k.a. závěť, bude dědické řízení, ale než k němu dojde, tak co? V závěti je sice napsáno “Všechno mé ženě Filoméně”, ale stát je velmi důkladný, je schopen blokovat účty (proto si držte své účty oddělené!) a podobné věci, takže chudák Filoména bude žít klidně půl roku ze vzduchu a prány. A dědické řízení na půl roku, to je ještě docela rychlé.

Proto se dělají takové věci, které se nějak jmenují, ale nevím jak. Prostě dopis s výrazným “Otevřít po mé smrti”. V seriálu HIMYM to měli. A v tom dopise se buď můžete, jako Marshall, rozněžnit a dojmout sami nad sebou, jak teď jste mrtví a vaše žena truchlí, chudina, osamělá, nebo jako pragmatická Lily napsat: Hypotéka se splácí každého desátého na tenhle účet, peníze na pohřeb jsou tady na tomhle účtu, zavolej těmhle lidem a napiš na Fejsbůk, že jsem umřela, heslo je “***”.

Hele, nemusíte být Onassis, ale máte nějaký majetek. A asi i víte, že nejste nesmrtelní. Víte, že se to může stát i vám, kdykoli. Auto, pád - anebo ten blbej Covid. Jeden den dobrý, druhej den lehnete, už vás vezou sanitou, kyslík, pronace, šmytec. A teď ruku na srdce: Ví vaše drahá polovička, kam vám chodí výplata? Kam napsat nebo zavolat? Jak se dostane k penězům? Kam má platit nájem nebo hypotéku? Čert vem závěť a dědictví - tyhle věci je potřeba udělat hned. Hesla k mailům. Kódy. Přístupy…

Popřípadě obráceně, pro chytráky typu “moje drahá polovička to ví všechno, však se o to sama/sám stará”: co když to sejme drahou polovici?

LastPass má takovou featůru, jmenuje se to “Emergency Access”. Určíte osoby, které mají v případě nouze dostat přístup. Dáte mail drahé polovičky, a je to. Kdyby něco, tak partner(ka) požádá o přístup. LastPass pošle mail vám, že kdosi žádá o přístup, a pokud jste živi a zdrávi, tak kliknete na “tůdlenůdle!” a nic. Ale pokud do iks dní neodpovíte, tak se má za to, že nastala už ta nouzová situace, a partner(ka) dostane přístup ke všem heslům, uloženým číslům karet, poznámkám atd.

Mám dojem, že taková online služba na “smrtidopisy” existovala, ale nepamatuju se. Pak je tu samozřejmě možnost 2, tj. dát to do úschovy k notáři, ale notář než to vydá, tak taky může být pět poplatků po splatnosti. A to nechcete.

Nějaký nápad někdo?

Odkaz na článek

Invaze

cover

Jistě jste si všimli, že poslední týden probíhá invaze mimozemšťanů. Nejen že na obloze visí obří mimozemské kosmické koráby, ale také se každou celou hodinu objevuje na nebi obří nápis TOTO JE INVAZE MIMOZEMŠŤANŮ. NEPROPADEJTE PANICE. ZEMĚ BUDE ZNIČENA.

Naštěstí jsme v dobrých rukou a čelní představitelé vědí, co mají dělat.

Babiš: “Já za to nemůžu, za to může opozice. A Kalousek. A Piráti, co žalují v Bruselu, že Babiš něco… My zme nic neudělali! Se zeptejte Kalouzka!”

Kalousek: “Pane premiére, to je jenom a pouze vaše vina!”

Topolánek: “Kurva, Andreji, nekňuč a chovej se jako chlap, ty kokote!”

Hamáček: “My jsme na to upozorňovali, je to závažná věc, ale vláda nás neposlouchala.”

Blatný: “Lidé se musí začít chovat zodpovědně a házet po lodích mimozemšťanů kamení. V novém nařízení bude navržena povinnost, že každý občan bude muset mít v kapse dva valouny nebo dlažební kostku, štěrk není dostatečný!”

Dufek: “Nesouhlasíme s oznámenou likvidací průmyslu mimozemšťany!”

Zeman: “Blöööö blöööö blöööö.”

Ovčáček: “Pan prezident důrazně odsuzuje invazi a všechny, kdo jí napomáhají, v čele s Bakalou a novináři! Modleme se a naplňme svá srdce křesťanskou láskou i k našim nepřátelům.”

Fiala: “Opakovaně jsme vyzývali vládu, aby s námi jednala o vzniklé situaci, představili jsme společně návrh pro zřízení Komise pro Legalizaci a Integraci Teroristických Organismů a jejich Rehabilitaci a Inkluzi ve Společnosti a premiér Babiš namísto toho, aby přinesl jasná řešení, k čemuž jsme ho vyzývali, jedná s komunisty o nějakém kočkopsu. Já opakovaně deklaruju, že jsme připraveni okamžitě začít pracovat na návrhu plánu, který bychom předložili. Přestaňme strkat hlavu do písku! ODS opakovaně přicházela s vlastními návrhy a také jsme kladli otázky!”

Pekarová Adamová: “TOP09 dlouhodobě podporuje spolupráci na široké evropské bázi, zcela v duchu odkazu Václava Havla a T. G. M. Máme zato, že tento étos se z naší politiky vytratil. Jsme připraveni zvolit i extrémní řešení a v krajním případě třeba i iniciovat jednání o mimořádném svolání Poslanecké sněmovny!”

Minář: “Jsem téměř rozhodnut, že pokud nasbíráme do podzimu 500.000 podpisů, tak zvážím, že proti tomu něco podniknu.”

Mynář: “Do toho vám nic není, je to naprosto legální. Že přistávají v Lánech? To není pravda.”

A2larm: “Mimozemšťané nejsou problém! Kdy už skončí tahle přezíravost bílého muže vůči všemu, na co není zvyklý? Musíme s tím něco udělat hned a svrhnout kapitalismus, invaze mimozemšťanů je nejlepší příležitost!”

Hospodářské noviny: “Pojďme se podívat na invazi z hlediska dopadů na makroekonomické ukazatele. Oslovili jsme šestnáct bankovních analytiků, tři exministry a Tomáše Sedláčka. Jejich odpovědi najdete za paywallem.”

Blesk: “Invaze pokračuje. Prohlédněte si album nejvíc sexy mimozemšťanek!”

Sputnik: “My vám to říkali! V Rusku žádní mimozemšťané nejsou.”

Csáková: “Vláda vám lže, žádní mimozemšťané neexistují, teda kromě těch z Plejád. Na nebi nevidíte létající talíře, to tam promítá NASA a FBI! Nenechte se ohlupovat a dělejte vše tak jako předtím.”

Odkaz na článek

Nerozumím

cover

Pravila paní u příspěvku vrchní epidemioložky Csákové:

Nerozumím, proč nás nutí nosit takové nesmysli! 
Nejprve se stačily látkové roušky a teď tento nesmysl! 
Všechno je pouze o penězích!

Když nerozumím, tak věřím. Víra v nesmysly je jen výraz neporozumění. Nerozumím světu, tak věřím, že to někdo řídí, že to někdo dělá schválně, že to někdo dělá proti mně.

Nejlepším lékem na “nerozumím” je “zjistím si a naučím se”…

Odkaz na článek

Zeptej se

cover

Zeptejte se.

Ne, milí kolegové z médií, myslím to vážně: Zeptejte se někdo! Proč chodíte na ty tiskovky? Abyste se ptali na to, kdy otevřou vleky a obchody a jestli opatření, vyhlášená včera, zítra změněná, platná od pondělí do dubna, pokud není určeno jinak, budou platit i patnáctého? Abyste zjišťovali, co si kdo myslí o tom, jestli měl Prymula jít na Slávii? Who cares, kurva, who cares?

Hele, tady mám pár témat:

  • Blatného náměstek tvrdí, že Němci nechtějí pacienty s britskou mutací. Němci to popírají, hejtmani i lidi ze zasažených okresů to popírají. Zeptejte se ho, proč lže, nebo jestli lžou Němci.
  • Stát vybere jako dovozce testů do škol firmu bez historie, bez reference, bez splněných zákonných náležitostí, prostě firmu, která by neprošla ani výběrovým řízením na dodávku papírových utěrek na ruce pro úřední WC. Zeptejte se, jak je to možné.
  • Vakcína leží ve skladu, protože není vybraný distributor. Zeptejte se, proč ho nevybírali dřív. Ví se půl roku, že se bude očkovat, proč nejsou připraveni? Proč řeší takové věci až když už vakcína leží ve skladu?

Ptejte se na toto. Opakovaně. Nenechte je blábolit, nehrajte jim do karet trapnými otázkami ve stylu “a kdy nám, poddaným, milostivě umožníte to či ono?” Je načase, aby se místo milostivého informování médií začali zodpovídat ze své neschopnosti.

Ptejte se jich na to! Ptejte se, kolik lidí musí na Chebsku zbytečně umřít, než ministr ustoupí očividnému a přestane dělat kapricy. Zeptejte se, kdo je osobně odpovědný za výběr firmy pro dovoz testů a jestli se mu zdá vybraná firma vhodná. Zeptejte se ho, jak je možné, že vybral firmu bez historie s dražší nabídkou.

Ptejte se na tohle, a trvejte na odpovědi.

Odkaz na článek

Užitečný

cover

Nejhnusnější slovo, co sem zavlekli bolševici, není ani kolchoz, ani internacionála, dokonce ani diktatura proletariátu, ale slovo kádrovák. Někdo, kdo hodnotí cizí lidi z hlediska politického, a podle svého hodnocení rozhoduje o tom, komu se dopřeje a komu se nasere. Něco jako domovní důvěrnice ve verzi turbo.

Duchovních pohrobků má tahle kreatura několik, a nejprotivnější z nich je mrcha, zvaná dobrovolný dozorce nad užitečností ostatních lidí. Určitě jste je už potkali. To jsou ti duševní nedomrdci, kteří přijdou, když třeba napíšete něco o tom, co děláte, a položí otázku: “A co kdybys dělal něco užitečného?”

Vůbec nad tím nepřemýšlejte.

I kdybyste stavěli deset tisíc origami, i kdybyste každý den zakreslovali na okno pozici Slunce nebo sypali mandaly, cokoli z toho je užitečnější než odpovědět takovému chcípákovi; brát ho byť jen na zlomek sekundy vážně. On ve skutečnosti nepřišel zkoumat užitečnost toho, co děláte, vůbec ne. Víte, jak se ta věta překládá? Takhle: “Vůbec nerozumím tomu, co děláš, ale vidím, že tě to těší, a to mi vadí, já nechci, abys z toho měl radost, tak ti tu naseru trochu toxickýho rejpnutí, aby sis o sobě moc nemyslel, idiote!”

A máte to i s kapkou starého dobrého povýšení, kde mezi písmeny trčí přesvědčení, že jeho starosti jsou kosmické a světodějné, zatímco vy jste v jeho očích mrvná hnida.

Vidíte, nemusíte se tím trápit. Máte svoje lidi, kteří vás za to chválí, děkují vám za to, platí vám za to? Tak děláte užitečnou věc, a frustráti nechť si trhnou. Kdo pronese “a co kdybys dělal něco užitečného?” neukazuje svou nadřazenost, jak si myslí, jen svou omezenost.

Ne, vážně, jestli jste kvůli takovému pitomci zapochybovali, tak nemusíte. Víte, jak poznáte, že děláte něco užitečného? Člověk, který dělá opravdu něco užitečného, se většinou nemusí starat o to, co dělají ostatní lidé, a už vůbec nemá čáku hodnotit, zda je to dostatečně užitečné. Stará se o svou práci a o lidi, pro které to užitečné je.

Dobrovolný dozor nad tím, jestli jiní lidé tráví svůj čas užitečně, si slušný člověk odpustí a rozumného ani nenapadne, aby se do něčeho takového pouštěl.

Kádrování totiž sluší jen charakterovému hnoji.

Odkaz na článek

Mars

cover

A já si myslím, že to je dobře, že lidstvo zase zvedlo hlavu ke hvězdám. Že se zase ukázalo, kdo se dívá dál a výš.

Je potřeba se dívat dál a výš, doslova i obrazně. Dívat se jen před sebe a kolem sebe je krásné. Můžete si o tom pateticky pofňukávat do facebookového kapesníčku, jak objevujete krásy světa v pampelišce na louce, a to vám nikdo nevezme.

Ale jako celek se musíme dívat dál a výš. Mít směr a cestu. Ne jeden každý z nás, dokonce ne ani my jako národ (natož “myčeši”!), ale tak nějak… lidi!

Včera ráno jsem si přečetl jednu pěknou formulaci: “… nemohu souhlasit s gretoidy a hysterickými kecy milovníků přírody, protože ti věří, že někde existuje nějaké ekvilibrium a rajský stav. Nic takového není, buď se přizpůsobíme, nebo vyhyneme…” Ostatně pandemie vám to ukázala, ukazuje a ještě ukáže v živých barvách! Věřím v totéž. Stejně jako Černá královna i já věřím, že musíme utíkat dopředu, abychom aspoň stáli na místě.

Na začátku století jsme se přestali dívat ke hvězdám, a to byla chyba. Lidstvo se začalo moc zabývat samo sebou, a to je vždycky zlé, to vede ke stagnaci, zpohodlnění, a v důsledku toho k flagelantským tendencím.

Mám rád kosmický program. Do vesmíru to mám z domova blíž než do Brna - sto kilometrů přímo nahoru, zatímco do Brna to je 200 kilometrů po D1, a to je, jak každý uzná, mnohem těžší cesta! Ale kvůli tomu to není. Průzkum vesmíru je totiž obrovská studnice vědění, poznání a rozvoje, kterou musíme otvírat.

Jinak jsme v roli středověkého učence, který dočetl poslední knihu ve své knihovně a řekl: “Dost, víc vědění už není třeba.”

Vždycky je třeba víc vědění!

Kdyby k ničemu jinému, tak aspoň k tomu, aby bylo pro všechny těžší věřit, že okolo nich, jejich názorů, jejich práv a jejich nároků se točí svět.

Odkaz na článek

Co budeme dělat?

cover

Muselo to přijít, a taky to chodí, docela často. Totiž chvíle, kdy přesycení zprávami přejde ve vybití vzteku, a po něm následuje fáze zoufalství a otázka: Co budeme dělat?

Ne, teď nemluvím ani o společnosti, ani o ničem tak velkém. Otázka padá u nás doma a znamená: Co budeme dělat my, ty, já?

Co s tím můžeme dělat? Jak tomu zabráníme?

Dívám se na to zleva, zprava, a je neoddiskutovatelné, že se dějou věci, které nemůžu ovlivnit. Můžu před nima varovat, ale tím je nezastavím. Lidé, kteří to mají slyšet, neposlouchají ani vědce, ani politiky, ani elity (na ty jsou tu obzvlášť alergičtí), ani novináře, ani herce, zpěváky (no…), ani učitele, doktory… Čtou nanejvýš věci, které vypadají jako zápisky ze všeruského sjezdu vesnických idiotů.

Nemůžu jim říct “hele, buďte rozumní”. Nedokážu to vysvětlit nikomu jinému než sobě. Ale něco musíme dělat. Co?

Já vám řeknu, co budeme dělat, i kdyby trakaře padaly: Budeme se chránit, vyhýbat rizikovým místům, rizikovým kontaktům a dbát na zvýšenou hygienu.

Ne snad “pro vládu”, pitomci. Pro sebe to dělám!

Vy si dělejte co chcete. Jezděte na hory, chlastejte bečky na garážových kalbách, choďte do práce s příznakama, dělejte jak myslíte. Jo, já vás chápu, že si nemůžete pomoct, souhlasím s tím, že se na vás stát vysral, ale je mi to jedno: svým chováním ohrožujete i mě, a dokud to tak bude, tak se vám hodlám vyhýbat.

To je jediné, co s tím vším můžu dělat, a tak to dělat budu.

Odkaz na článek

Válka

cover

Válka je na hovno. Reálná určitě, a ta metaforická ještě víc.

Selhala “válka proti drogám”, stejně jako “válka proti alkoholu”. Stojí to spoustu peněz, a bohatne akorát mafie.

Stejně tak selhala “válka proti korupci” a selžou všechny ostatní “války proti nešvarům”. Stejně jako selhávají různé boje proti něčemu i za něco. Ne vždycky, ale často… Čím silnější boj je, tím spíš selže.

Covid čeká totéž. Z boje se přesouváme do “války”. “Válka” má tu výhodu, alespoň pro ty, co ji vedou, že je “vše dovoleno”. Vyhlásí se výjimečný stav, je výjimečná situace, na zákonnost se tak moc nekouká, a kdo je proti nebo upozorňuje, tomu se lípne nálepka “chce drogy, alkohol, korupci, smrt našich lidí…” Další se rozmyslí protestovat proti “válce za dobro”, a tak se může vesele krást. Tedy pardon: Uvolňovat prostředky na válku proti

Problém je, že metaforická válka se nevede proti onomu nepříteli, ale proti chování lidí. Proti témuž chování, které vedlo do zmíněného průseru. A protivníkem není vir nebo korupce, protivníkem jsou lidi, kteří na “válku” zareagují jednoduše: pozmění svoje chování. Zmutují tak, aby navenek vypadali, že se změnili, ale podstata chování aby zůstala nezasažená, protože se jim takové chování prostě vyplácí.

Problém metaforických válek je pak vždy v tom, že nezasahují podstatu onoho chování, ale míří na vnější projevy.

Chcete důkaz?

Proti testování školáků se zvedá odpor ze strany rodičů. Ne, není to kvůli “dětským právům” a podobným věcem. Je to proto, že se bojí, že když bude dítě pozitivní, oni budou muset jít do karantény.

Sekundární strach je ten, že budou muset být s dítětem doma. Jasně, děcka přichází o vzdělání a socializaci, ale většina rodičů v soukromí přizná, že jim je socializace ukradená, jen chtějí mít aspoň chvíli klid od vlastních ratolestí.

A tak se z úsilí a práce na tom, aby koronavir neškodil, stala “metaforická válka”, která rozbořila některé věci, ale nezasáhla podstatu: totiž ochotu lidí nechat se otestovat beze strachu z následků, z trestu karanténou.

Tenhle jediný bod rozhodne. Byl by mnohem levnější než všechny ty “válečné náklady” okolo.

Jen se na něm nedá tak pohodlně nakrást, jako na nákupech za nouzového stavu…

Odkaz na článek