Titulní strana

UX

cover

Školení.

Administrace fakturačního systému.

“A jak stornuju fakturu? Tady tím tlačítkem Stornovat fakturu?”

“Ano…”

“Tak počkejte, to si musíme zapsat!”

A do notýsku si zapisují: “Storno faktury se dělá tlačítkem Stornovat fakturu.”

Naprosto vážně: takovou zkušenost by měl absolvovat každý UXák a každý vývojář (vývojáři pro jistotu dvakrát).

Jestli jsem se za ty roky s počítači něco o lidech naučil, tak to, že nemůžete předpokládat naprosto nic… To zaprvé. A zadruhé: vy, jako tvůrci, jste ti, kdo na to má myslet.

Odkaz na článek

Vrrrrrr

cover

Mám rád hlasatele lepších zítřků, kteří předpokládají, že změna k dobru už nastává, a lidé to prostě přijmou a změní své chování.

Jasně, máme tu příklady, třeba nástup mobilů, že? Kdo by si byl pomyslel, vizionáři to říkali, a tak dále… Tak proč by stejně nemohla fungovat, zum Beispiel, třá sdílená ekonomika nebo virtuální realita? Jaký je v tom rozdíl?

No, je… Sdílená ekonomika jde totiž tak trochu proti jednomu z prastarých lidských pudů, totiž pudu vlastnictví. To je pud mnohem starší než civilizace, sorry, a ani ho nevymyslel kapitalismus. Jen ho respektoval. Poučili se o tom třeba stavitelé kolektivních domů. Vize, že lidé chtějí a budou dělat všechno společně, od jídla po praní prádla, prostě nefunguje. Lidé chtějí soukromí, a když mají soukromí, chtějí i soukromé vlastnictví… Takoví prostě jsou. Buď to respektujete, a vaše vize budoucího nemůže jít proti tomu, nebo to nerespektujete a vaše vize budoucího počítá s novým člověkem.

Na to se vždycky ptám, kde se vezme ten nový člověk a kam půjde ten starý, protože tuším, že v historii byla vždy stejná odpověď.

Virtuální realita má jiný problém. Totiž že už tak třicet let posloucháme, jak to promění celý svět, revoluce atd., a to vše do pár let. Třicet let, fakt, a furt nic. Ano, VR se používá v některých oblastech, jako je výcvik (simulátory, trenažéry a podobně), v některých oblastech konstrukce, a v některých hrách. Ale nějak tomu chybí to zásadní, totiž use case, co byste chtěli mít doma a o čem byste si řekli “hele, s tím bude můj život mnohem lepší”. Protože, unpopular opinion, takové využití zatím není. Zatím není nic, co by evangelisti VR oznámili, a u čeho by si člověk řekl: Jo, to si jednoho dne pořídím domů, protože mi to bude užitečné!

Takže VR je hezký příklad evoluce, nové technologie, která má svoje použití, ale sorry, sci-fi vize “virtuální reality všedního dne” se nekonají a zatím se asi ani konat nebudou. Jestli jste se těšili na Matrix a na to, že se odstěhujete do virtuálních světů, musíte si zatím nechat zajít chuť.

Odkaz na článek

Czechitas

cover

Czechitas oznámily, že opět otvírají letní školu programování pro ženy, dívky a holky, což je skvělá věc, a hned vám řeknu, proč si to myslím.

Samozřejmě se hned objevil komentář o diskriminaci (“proč jen holky?”) a už se řeší levicový bullshit: diskriminace vs pozitivní diskriminace vs maskulinní útlak vs jánevím co ještě.

Jednou jsem kolegovi doporučoval nějaký balíček na Humble Bundle, kde zrovna šla část příjmu na podporu žen v IT, a kolega mi říkal: “Tyjo, co to zase je za neziskovkovou pračku na prachy, já to úplně nesnáším, tyhle uměle vytvořené problémy…” A já mu na to vyprávěl jednu historku.

Totiž - se Štěpánem Bechynským jsme měli první kurz Arduina. Bylo tam asi devatenáct účastníků a jedna účastnice. Učili jsme, přednášeli, až jsme se dostali k příkladu s hodinami, který nám skvěle fungoval, ale ostatním ne. A tak jsme hledali příčinu, a pak ta jedna slečna říkala: “A nemělo by se tam nastavit to povolení hodin? Tady koukám do toho popisu a je tam, že se musí nastavit bit 7…”

No jasně. Naše testovací sady měly už hodiny povolené, zatímco ty jejich, nové, ještě ne. Poděkovali jsme slečně, omluvili se posluchačům a mohlo se jet dál. A po kurzu jsme se s ní dali do řeči. Pochvalovala si, že to bylo zajímavé, že ji to baví, jak programování, tak elektronika, a Štěpán se bezelstně zeptal: “A zkoušela jste třeba jít na nějaký hackaton?” A ona povídá: “To ne, já se bojím, že bych je tam brzdila, že nic neumím…” Což nás zaujalo, protože ona byla ta, kdo našla naši chybu, identifikovala ji a nebála se to říct, a tak jsme se o tom trochu pobavili.

Od té doby se mi naskytlo několik podobných příležitostí, a vždy to bylo podobné. Když to zkrátím: Jsou mezi námi slečny a paní, kterým technické disciplíny jdou a baví je, ale podceňují svoje schopnosti, protože se bojí, že dělají něco nepatřičného, něco, co není úplně ženské, a tak se drží zpátky. Bohužel. A ne, není to jen vina mužů. Jasně, můžu vám z rukávu vysypat historky o skvělých analytičkách, které šéf ve firmě představuje návštěvám stylem “a tady je ozdoba našeho týmu”. To je fakt na proplesknutí. Jak, kruci, “ozdoba”? Nebo o tom, jak na IT konferenci pořadatel vůbec nepřemýšlí nad tím, že by měl otevřít i dámské WC. A podobně. Nebudu se bavit ani o blbech, co trousí pindy jako ženská patří k plotně, tam už snad panuje mezi slušnými lidmi, co se nenarodili ve chlívě, shoda.

Problém jsou ne jen burani, ale i společenský tlak. Dost často mají s holkou, kterou baví technika problém hlavně různé tetičky, babičky a kámice. Nesplňuje jejich představy o správném ženském chování. Historky o rodičích, kteří teda nakonec strpí, že dcera chodí do kroužku programování, ačkoli vždy důsledně dodávají, že oni s tím tedy moc nesouhlasí, taky nejsou nijak vzácné.

A proto si myslím, že věci jako Czechitas mají smysl. Nevnímám to jako pozitivní diskriminaci ani jako hledání problému, kde není, vnímám to jako fajn iniciativu, kde se holky (samy si tak říkají, to není pejorativní označení, milé woke) cítí “být mezi svými”. Nejde o to, že by je muži “ohrožovali” a že by se kvůli tomu separovaly, kdepak. Jde hlavně o to, že jim to pomůže vyrovnat se s tlakem okolí a s pocitem nepatřičnosti. Protože to je ten problém, který nenarovnají žádné umělé kvóty (ty naopak situaci spíš zhorší). Holky slýchají, že to pro ně není, že to je klučičí (a ruku na srdce: to říkají jen zastuzenci, zato bez ohledu na pohlaví), a proto se v přítomnosti kluků ostýchají: “co když něco řeknu, to všichni protočej oči a řeknou si Nojo, holka…” Czechitas jim v tom může pomoct. Když samy vidí, že jsou dobré a umí, tak pak případné blbé hemzy zvládnou mnohem líp.

Držím palce všem, co do toho jdou, a nenechají se zviklat ani kecama o tom, že to pro holky není, ani kecama o pozitivní diskriminaci.

PS: Je fakt těžké najít ilustrační fotku na klíčová slova “dívky, elektronika, počítače, programování”. Buď tam máte rozesmáté holky s mobilem, nebo rozesmáté holky u Macbooku v kavárně, popřípadě velmi kreativní skupinky rozesmátých lidí, kde sedí paní u klávesnice, okolo ní stojí čtyři chlápci, na monitoru je graf rostoucí nahoru a všichni se u toho smějí, jako kdyby jim právě dovezli avokádové toustíky…

Odkaz na článek

Kapely

cover

Prý se člověku ve třicítce zasekne hudební vkus, a má rád už jen tu muziku, co poslouchal předtím. Fakt, je to pravda, psal to Petr Kain v glose, a ten do nich v té době psal většinou to, co si předtím někde přečetl, takže to bude fakt. Že to někde četl, myslím, ne že se zasekává ten vkus, o tom bych pochyboval.

Po třicítce jsem začal poslouchat spoustu nových věcí. A nemyslím jen interpretů, ale i stylů. Na druhou stranu jsem pozoroval, že některé kapely jsem prostě po nějakém albu přestal poslouchat.

Třeba The Cure. Na gymplu jsem jim naprosto propadl, měl jsem všechny alba, dokonce jsem si přivezl z tehdejšího západního Německa desku The Top. Kompletní diskografii, včetně raritek, jsem měl - až do Disintegration. A s posledními tóny Disintegration pro mne skončili The Cure. Wish, Wild mood a tak dál jsem slyšel, ale neposlouchám. Když mám náladu na The Cure, jsou to 17 seconds, Faith, Pornography, Kiss Me a Disintegration.

A jiné kapely? Depeche mode třeba. Music for the Mases. Sorry, Violator, 101, nic z toho. Jo, Barrel of a Gun, jediná výjimka. Asi jak tam začal Gore víc cpát kytary, tak mě to přestalo bavit, džízys personál.

Laibach, hmmm, do Macbetha a Let it be.

Ministry do ΚΕΦΑΛΗΞΘ, a.k.a. Psalm 69. Pak už nula, nic, neoslovilo, nezajímalo…

NIN: Pretty Hate Machine - a dost.

S některými autory, psavci, to mám taky…

Je to logické: lidé se mění, mění se i kapely, i autoři, takže se vám klidně může líbit jen nějaké období. A pak třeba jiné. Ale třeba u těch kapel, co jsem sepsal výš, to je už dvacet let.

Odkaz na článek

Komentář

cover

Jako zamlada. A po pravdě - už jsem to fakt dlouho neviděl, tak mě to pobavilo. Dřív, tak před patnácti lety, se to občas stávalo, ale teď už dlouho ne…

Totiž: něco napíšu. Někdo k tomu přidá komentář, a ten je takovej, řekněme, nepatřičnej. Ani ne sprostý nebo urážlivý, prostě jen o ničem, offtopic, lehce nahlouplý, nebo třeba familiérní od někoho, koho ani neznám. Takové komentáře mi vadí. Vždycky, když bych se na takový příspěvek podíval, by tenhle komentář vylezl, nebo by na něj lidi reagovali, proto je mažu. Je mi jedno, jaký má obsah, jestli je pro, nebo proti, jestli souhlasí, nebo odporuje, dělám to kvůli nepatřičnosti formy.

A pak se někde objeví autor toho komentáře a zeptá se: Proč jste to smazal?

Rozumní lidé to nekomentují. Smazal, smazal, asi měl důvod, who cares. Trulanti začnou vyvádět s cenzurou, ale to je jedno. Ale někdo se holt zeptá.

Většinou napíšu “sorry, nesedlo mi to, přišlo mi to nepatřičné, nic osobního, však se neznáme, v pohodě, hezký den!” A stačí to, člověk si může pomyslet cokoli, buď že jsem takový a makový, nebo že se nezavděčí, nebo že jsem hystér, nebo že už nikdy neokomentuje, někteří napíšou i “uznávám, mohlo to vyznít divně”… Všechno cajk.

Jen někdo je pohoršen samotným faktem, že někdo SMAZAL něco co ON VYTVOŘIL! A to je ten problém… Jak jsem si dovolil smazat JEHO dílo. Jak kdysi kdosi napsal: jeho AUTORSKÉ dílo! “Já nevím o tom, že bych vám dal právo smazat moje autorské dílo, takže podle autorského zákona musíte komentář opět obnovit!”

Tentokrát napsal, že máme svobodu slova, a tudíž nejsem oprávněn (tpč., fakt: “oprávněn”!) jakkoli nakládat s výsledkem jeho duševní činnosti, tedy ani ji smazat, on k tomu rozhodně neuděluje souhlas, a že porušuju Ústavou mu dané právo svobody projevu.

No smál jsem se asi půl hodiny.

Odkaz na článek

Kosmos

cover

Když mi byly asi čtyři roky, dívali jsme se s dědou na hvězdy a Měsíc. Učil mě, kde je Velký vůz, kde Malý vůz, vyprávěl mi o družicích, raketách, o přistání na Měsíci, a doma pak vytáhl atlas, kde byla i mapa Měsíce se zakreslenými místy dopadů a přistání sond.

Když jsem se naučil číst, začal jsem hltat knížku Hledáme kosmické civilizace od Karla Pacnera. Pro malého kluka tam byla spousta nesrozumitelných věcí, ale celé mě to fascinovalo.

Pak jsem četl Cesty ke hvězdám. Rakety i družice jsem znal nazpaměť.

Tyhle zážitky mě, předpokládám, nasměrovaly k mému pozitivnímu vztahu k vědě, technice, létajícím strojům a dalším oborům.

Děda zemřel skoro přesně před pětatřiceti lety. Karel Pacner včera.

Díky, oběma.

Odkaz na článek

Hlinomaz

cover

Znáte tu scénku z Jáchyma, že?

  • “Pan Ješita říká - je to taková těžko přeložitelná slovní hříčka, doslova to zní: kolik třešní, tolik višní, ale pravý smysl…”
  • “Jen ať si pindá, na to my jsme zvyklí!”

No, tak na ni si vždycky vzpomenu, když na Twitteru použiju “mute”. Ať si pindá, hlavně že já to nemusím číst. Dotyčný Ješita neví, že ho nevidím, takže se mu neplaší čakry, jako když dostane blok, a nevysírá tím po internetech vůkol.

Kdyby se náhodou někdo z FB ptal, tak: určitě implementovat!

Odkaz na článek

V pořádku

cover

Svět je v pořádku.

Představili jsme chystaný projekt Gazetisto. Reakce jsou, jako vždy, trojího druhu.

Zaprvé: Nihil novum, tedy “to už přece dávno existuje, to už dělají jiní, vynalezli jste tak akorát starý projekt xyz.com”. Jojo. Až budu hlásat, že jsem udělal něco, co ještě nikdo neudělal, tak to bude relevantní argument. Teď říkám jen: “No a?” Pamatuju se na “názory” “odborníků”, když jsem spouštěl Bloguje: “Je to úplně zbytečná věc, kdo chce blogovat, může použít Blogger od Googlu”. Neříká to nic jiného, než že pisatel žije v bublině, kde všichni umí anglicky, žijou online, nakupujou na Amazonu i rohlíky a platí Bitcoinem.

Zadruhé: Nonsense, neboli “to nebude fungovat”. Je zvláštní, kolik lidí tu zcela přesně ví, co nebude fungovat, a neváhá se o to nejen podělit, ale taky dobře poradit tvůrcům, že by se na to měli vykašlat a dělat radši něco jiného.

A zatřetí: Super, chci to! Lidi, kteří přesně vědí, na co to použijí a co jim to přinese. A takových bude čím dál víc:

Youtube drží tvůrce v kleštích. Je mezi mlýnskými kameny tvůrců a inzerentů. Ti mají moc a peníze a mohou si říct, ať se jejich reklama neukazuje u ničeho nekorektního. Jak ale chcete posuzovat humor, nekorektnost a nadsázku? To přeci nejde. Naštěstí se to dostává do zajímavé pozice, kdy diváci chápou, že tvůrcům je lepší platit, než když je tvůrce svázán příjmy z reklamy a tím, co vlastně může a nemůže říkat.

Karel “Kovy” Kovář, youtuber

Přes Velikonoce se ukázalo, že těch třetích je minimálně v mých kruzích stejně jako těch prvních dvou. Což je dobré a mám z toho radost. Poslouchám je.

Těmi prvními ani druhými se nezabývám. Nic mi nepřináší, nic z nich není, a jejich zpětná vazba je mi platná stejně jako stejkové restauraci recenze od vegana.

Odkaz na článek