Den 1

Boj s metrikou

10/3/2021, 6:30:00 AM

Mám problém s profesionálním bojem proti nešvarům.

Ne snad že by mi nešvary nevadily, ale profesionální boj, ideálně v podobě nějaké oficiální, nebo dokonce státní, doktríny, končí zpravidla drahou blamáží, na kterou se dá napasovat to o cestě do pekel dlážděné dobrými úmysly i to o střelbě do vlastní nohy

Platí to o boji proti drogám stejně jako o boji proti korupci. Boj proti drogám stvořil naprosto neefektivní drahé spektakulární akce a policajty se syndromem šerifa z Holbrooku. Až poté přišla rozumná politika, a zaplaťpámbu za to.

Boj proti korupci zatím přivedl do vlády a parlamentu velmi podivné zástupce. A ti, co zůstali mimo parlament, pak předvádějí podivuhodné věci, kdy s dítětem vylévají vaničku a kácí les, až třísky létají

Ono totiž když si jako metriku svého boje určíte nějaký měřitelný parametr, třeba "počet schválených protikorupčních zákonů", tak můžete vzít jed na to, že se brzy začne zvedat počet schválených zákonů. A vy budete muset být vlastně spokojeni, protože metrika se plní, ačkoli to celé stojí za vyliž kapsu.


Už jsem tu o tom jednou psal: Ve firmách to znají. Když si určí jako metriku úspěšnosti třeba návštěvnost webu, tak se jim podaří zvýšit návštěvnost webu, ale celkově to tak nějak bude padat na hubu. Neporostou třeba konverze. Jinými slovy: lidi přijdou, a nic z nich nebudete mít.

Když se určí jako metrika homologace aut jeden konkrétní test výfukových spalin, tak logicky někdo přijde s optimalizací, která je udělaná přesně na tento test. To si pamatujete, ne?

Ve světě počítačů vznikaly kdysi takzvané benchmarky, které měřily výkon toho či onoho pomocí úloh, co simulovaly nějakou běžnou činnost. Problém byl s tím, že simulovaly, takže se objevily příklady "optimalizace na benchmark". Prostě procesor nebo systém zjistil, že právě běží měření, a tak se tomu přizpůsobil. Popřípadě byl výrobcem vyladěný právě na tyto benchmarkové úlohy.  Dneska už to tak jednoduché není, ale myšlenka je, doufám, jasná.

Problém je, že totéž platí í na institucionální boj s nešvarem. Na boj s byrokracií vznikne úřad. Ne, to není vtip, to je zákonitost. Jak jinak byste chtěli potřít mocí státní byrokracii? Jedině úředně! A když se dobře zvolí metriky, boj vyhrajete, ačkoli úředníků bude víc a lejster taky.

Tak se nedivím, když Rekonstrukce státu oceňuje poslance ANO a nazývá je dělníky protikorupční legislativy. Spoustu zákonů proti korupci schválili, tak splnili metriku. Že korupce nabyla právě díky jejich straně zcela nového rozměru, to už pro stromy nevidí

Komentáře

Komentáře mohou přidávat pouze předplatitelé.

O Dni 1